Aresztowany oficer SKW wyniósł ściśle tajny dokument? "Nie można wykluczyć działań szpiegowskich"

Oficer Służby Kontrwywiadu Wojskowego, którego aresztowano w połowie listopada, miał wynieść kopię ściśle tajnego dokumentu dotyczącego szczegółów ochrony całej formacji - wynika z informacji tvn24.pl. Nie wiadomo na razie, jaki zrobił z niego użytek. Osoby zbliżone do śledztwa twierdzą, że w grę mogą wchodzić nawet "działania szpiegowskie".

14 listopada Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego, który pracował w formacji od dziesięciu lat. Jak wskazywali śledczy, mężczyzna usłyszał zarzuty przekroczenia uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych i działania wbrew przepisom ustawy o ochronie informacji niejawnych. Jak opisywaliśmy, prokuratura nie podawała wówczas szczegółowych informacji, przekonując, że "postępowanie oparte jest o niejawny materiał dowodowy". 

Aresztowany oficer SKW wyniósł ściśle tajny dokument? "Nie można wykluczyć działań szpiegowskich"

Teraz w sprawie pojawiają się nowe informacje. Jak ustalił portal tvn24.pl, zatrzymany oficer SKW miał wynieść kopię ściśle tajnego dokumentu, który był objęty najwyższą klauzulą poufności. Osoby zbliżone do śledztwa informują, że był to "fundamentalny dla całego wojskowego kontrwywiadu plan kompleksowej ochrony tej służby". 

Obecnie trwa weryfikacja, w jaki sposób zatrzymany funkcjonariusz chciał wykorzystać tajny dokument. W chwili zatrzymania oficer był w trakcie "odchodzenia do cywila". Z tego powodu istnieje hipoteza, że mógł chcieć wykorzystać wyniesione informacje do znalezienia pracy na emeryturze, np. w charakterze specjalisty od bezpieczeństwa w dużej spółce - podaje tvn24.pl. - Nie można jeszcze wykluczyć innych, znacznie poważniejszych, hipotez, jak działań szpiegowskich - powiedziała w rozmowie z portalem anonimowa osoba zbliżona do sprawy.

Zatrzymany oficer pracował w SKW od dziesięciu lat. Karierę w resorcie obrony rozpoczął jako żołnierz, a następnie doszedł do stopnia podoficerskiego. Pełnił funkcję asystenta jednego z generałów. Po tym, jak ministrem obrony narodowej został Antoni Macierewicz, funkcjonariusz szybko awansował od stopnia podoficera aż do majora. Były minister obrony narodowej i poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak zwrócił się do szefa MON Mariusza Błaszczaka z zapytaniem poselskim w tej sprawie.  

Zadaniem Służby Kontrwywiadu Wojskowego jest m.in. przeciwdziałanie szpiegostwu i nadużyciom finansowym. Jednostka powstała w 2006 roku. SKW jest urzędem administracji rządowej, podległym Ministrowi Obrony Narodowej. Działalność Szefa SKW podlega kontroli Sejmu.

>>> Adam Szłapka: Co PiS zrobił ws. ściągnięcia wraku tupolewa do Polski?

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (48)
Aresztowany oficer SKW wyniósł ściśle tajny dokument? "Nie można wykluczyć działań szpiegowskich"
Zaloguj się
 • vomitorium1

  Oceniono 44 razy 38

  ”Po tym, jak ministrem obrony narodowej został Antoni Macierewicz, funkcjonariusz szybko awansował od stopnia podoficera aż do majora.”
  to
  "Nie można wykluczyć działań szpiegowskich"

 • jurek4491

  Oceniono 36 razy 36

  Nabór Maciory daje o sobie znać .
  Ze służby wylecieli doświadczeni oficerowie a ich miejsca zajęły harcerzyki Maciory po cztero-tygodniowych kursach - brawo PiS .

 • grajag

  Oceniono 35 razy 31

  Takie kadry zafundowało nam pis. Wszystko obsadzili swoimi...Afer przez te 4 lata było więcej niż za PO przez 8. Gdzie te czasy kiedy Nowak poleciał ze stanowiska za zegarek?

 • samuel_winchester

  Oceniono 31 razy 25

  Znowu jakiś chłoptaś Antoniego dał się złapać!!
  Putin będzie niezadowolony!

 • 1docentpj

  Oceniono 22 razy 20

  Macierenko kosztuje nas Polaków bardzo dużo i to nie tylko zdrowia.

 • ryngraf

  Oceniono 19 razy 19

  sowiecki szpieg szybko awansowal nowego sowieckiego szpiega ktory szybko dal sie zlapac? czyzby kolejny watek dla pana Piatka?

 • wydana54

  Oceniono 21 razy 19

  Kapelani też wyjątkowo szybko awansują i uzyskują super przywileje za nic nie odpowiadając. Pasożyty, bez forsy nie czują powołania.

 • ryngraf

  Oceniono 15 razy 13

  panstwo teoretyczne, ch0oj, do0pa i kamieni kupa
  czy naprawde ktos jeszcze wierzy w to, ze po dojsciu do koryta dojnej zmiany i po 4,5 roku jej "funkcjonowania" jakakiekolwiek sluzba mundurowa w tym kraju dzialaja tak jak powinna? no moze poza straza pozarna

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX