Dziś Barbórka - najważniejsze święto górników i geologów

Barbórka to jedno z najważniejszych świąt górniczych obchodzonych w Polsce tradycyjnie 4 grudnia, w dniu świętej Barbary z Nikomedii. To też dzień szczególnie ważny dla geologów oraz osób, których zawód związany jest z poszukiwaniem paliw kopalnych.

>> Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy podczas ubiegłorocznych obchodów Barbórki. "Nie pozwolę, by ktoś zamordował polskie górnictwo" >>

Zobacz wideo

Barbara z Nikomedii jest uznawana za świętą kościołów katolickiego i prawosławnego. Gdy przeszła na chrześcijaństwo ojciec doniósł na nią do władz, przez co została uwięziona w wieży, a następnie stracona. Święta jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy, górników, marynarzy, rybaków, żołnierzy, więźniów i kamieniarzy. Jest także patronką Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Barbórka - 4 grudnia wypada najważniejsze święto górnicze 

Na Śląsku Barbórka rozpoczyna się od mszy świętej w kościele lub cechowni - miejscu w kopalni, gdzie zbierają się górnicy przez zjazdem pod ziemię. Po mszy orkiestry górnicze przechodzą ulicami osiedli. Najbardziej popularna górnicza parada odbywa się co roku na katowickim osiedlu Nikiszowiec.

Tego dnia górnicy ubierają się w tradycyjne mundury, których wzór pochodzi z niemieckiego Zagłębia Ruhry. Barbórka ma przede wszystkim charakter religijny i rodzinny. Dopiero władze PRL postanowiły dodać do tych uroczystości bardziej świeckie obchody. W latach 80. wprowadzono zwyczaj biesiad. Na karczmy piwne zapraszani się górnicy z rodzinami, górnicy-emeryci oraz inni pracownicy związani z przemysłem wydobywczym. Podczas biesiady śpiewane są piosenki górnicze oraz organizowane są zawody dla najmłodszych stażem pracowników.

Zazwyczaj 4 grudnia jest dla pracowników związanych z górnictwem dniem wolnym od pracy. Według danych Wyższego Urzędu Górniczego w 2018 roku w Polsce działało 7 521 zakładów górniczych oraz prawie cztery tysiące innych oddziałów związanych z robotami geologicznymi lub pracami górniczymi. Łącznie w górnictwie zatrudnionych jest 180 tysięcy pracowników.

Więcej o:
Komentarze (20)
Dziś Barbórka - najważniejsze święto górników i geologów
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 12 razy 6

  Co z tymi mundurami? Nie wpadły jeszcze pisiory na pomysł zmodyfikowania górniczego umundurowania na własne kopyto?

 • pan.szklanka

  Oceniono 13 razy 5

  Barbara przeszła na chrześcijaństwo, ojciec doniósł i wtedy jeszcze nie świętą, stracono.
  Pewnie "ideologiczną ręką", rozbijając więzi rodzinne i odgradzając dzieci od rodziców. Morawiecki o tym mówił ostatnio.

 • samuel_winchester

  Oceniono 12 razy 4

  W ramach kampanii wyborczej Maliniak obieca narty dla każdego górnika!

 • iremus

  Oceniono 2 razy 2

  .....Św. Barbara świeta kościoła katolickiego jest współpatronką archidiecezji katowickiej. Jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy m.in. górników, hutników, marynarzy, rybaków, żołnierzy, kamieniarzy, więźniów i wielu innych. Orędowniczka w czasie burzy i pożarów.
  Św. Barbara patronuje również Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.....
  Patronem górników niewierzących jest "Skarbnik" : .....Skarbnik (ukr. скарбник, ros. кладенец, biał. дзедка) – w wierzeniach słowiańskich duch zamieszkujący podziemia (zwłaszcza kopalnie), strzegący naturalnych zasobów ziemi i zakopanych w niej skarbów. Był także władcą podziemnej krainy, do której zabierał dusze górników, którzy zginęli podczas pracy w kopalni......Skarbnik był postacią przychylną ludziom, ostrzegał górników przed grożącym tąpnięciem, zalaniem i pożarem, mógł także zaprzyjaźnić się z górnikami. Wobec osób które były leniwe, niesolidne, skąpe i złorzeczyły w kopalni, skarbnik bywał jednak bardzo zawzięty i mściwy...... niczym kulawy prezes.

 • ab1-950

  Oceniono 8 razy 2

  gorniki to sa te darmozjady co siedza i tylko pierdza w stolki na powierzchni aci co ciezko pracuja pod ziemia to sa dolniki

 • zdybka1

  Oceniono 8 razy 0

  A ta ukryta opcja niemiecka bedzie dzisiaj godoc po jakiemu ?
  Niemiecku czy ......... Bo to przeca Polacy sa.

 • 31.februarius

  Oceniono 16 razy -4

  ."Gdy przeszła na chrześcijaństwo ojciec doniósł na nią do władz, przez co została uwięziona w wieży, a następnie stracona."

  Tatuś świętej Baśki, Dioskuros, stał się odtąd patronem kapusiów, donosicieli, kolaborantów, renegatów i takich tam TWuratów ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX