Abp Górzyński o rodzicach dzieci, które nie chodzą na katechezę: Wyrządzają krzywdę. Poważny grzech

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński w liście do wiernych krytykuje rodziców, którzy nie posyłają swoich dzieci na lekcje katechezy. "Miejmy tego świadomość, że to bardzo poważny grzech zaniedbania i poważna krzywda, jaką rodzice wyrządzają swoim dzieciom" - stwierdza duchowny.

Temat katechezy abp Józef Górzyński poruszył w liście na rozpoczynający się nowy rok kościelny. "Owocny udział w Eucharystii wymaga zrozumienia i odpowiedniego przygotowania. Dlatego Kościół ma świadomość konieczności stałego nauczania. Wierni zaś winni mieć świadomość konieczności stałego uczenia się i poznawania treści swojej wiary" - pisze metropolita warmiński.

>>> Marcelina Zawisza: Musimy przestać patrzeć na kościół tak, jak PiS:

Zobacz wideo

Duchowny przywołuje przykład Jezusa, który nauczał, "aby objawiana Tajemnica była zrozumiana i właściwie przyjęta".

Abp Józef Górzyński: Nieposyłanie dzieci na lekcje religii to grzech zaniedbania

"Kościół czyni to, co czynił Chrystus i co On Kościołowi zlecił: 'Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody'. To swoje zadanie, tę zleconą przez Chrystusa misję nauczania Kościół wypełnia głównie przez katechezę" - podkreśla arcybiskup. Dalej duchowny podkreśla, że "niepokojące są postawy chrześcijan, ludzi zadeklarowanych jako wierzący, którzy rezygnują z katechezy, podając argumenty w swojej ocenie przekonujące". 

"Miejmy tego świadomość, że to bardzo poważny grzech zaniedbania i poważna krzywda, jaką rodzice wyrządzają swoim dzieciom, godząc się na brak katechezy w ich szkolnym nauczaniu" - czytamy w liście.

Jak przekonuje abp Górzyński, "katecheza nie jest zwyczajną nauką, bo wiedza o Bogu jest czym innym niż wiedza o świecie i nie można jej mierzyć i oceniać tylko kryteriami doczesnej przydatności".

Więcej o: