Święta coraz bliżej. W Kościele katolickim rozpoczął się adwent

W niedzielę w Kościele katolickim rozpoczyna się adwent, czas refleksji i duchowego przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Dla wiernych jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Chrystusa. Kończy się Wigilią Bożego Narodzenia.
Zobacz wideo

Wraz z pierwszą niedzielą adwentu, która w tym roku przypada 1 grudnia, wszyscy chrześcijanie, oprócz Kościołów prawosławnych, rozpoczynają rok liturgiczny. Nazwa "adwent" pochodzi od łacińskiego słowa "adventus" oznaczającego "przyjście, nadejście króla".

W liturgii adwent dzieli się na dwie części. Podczas pierwszej, trwającej do 16 grudnia włącznie, wierni przygotowują się na ostateczne przyjście Chrystusa na końcu czasów. Druga - od 17 do 24 grudnia, kończąca się Wigilią, stanowi bezpośrednie przygotowanie do uroczystości Bożego Narodzenia.

Polską tradycją adwentu jest msza święta wotywna, zwana "roratami", odprawiana przed świtem. Uczestnicy przynoszą do kościoła specjalne świece, czyli roratki lub lampiony, które oznaczają nadzieję na szybkie przyjście Jezusa. Nazwa "roraty" pochodzi od pierwszego słowa łacińskiej pieśni "Rorate coeli" - "Niebiosa, spuśćcie rosę". Początki rorat sięgają czasów Bolesława Wstydliwego. 

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej

O zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia przypomina też adwentowy wieniec. Gałązki z igliwiem symbolizują świąteczną choinkę, a cztery świeczki oznaczają kolejne tygodnie adwentu.

W Kościele podczas adwentu szaty liturgiczne mają kolor fioletowy, z wyjątkiem trzeciej niedzieli, nazwanej "Gaudete" od łacińskiego słowa "Radujcie się". Wtedy to kapłani mogą włożyć różowy ornat. Tego dnia w Rzymie papież błogosławi figurki Dzieciątka Jezus, które na plac św. Piotra tradycyjnie przynoszą włoskie dzieci.

Więcej o:
Komentarze (141)
Święta coraz bliżej. W Kościele katolickim rozpoczął się adwent
Zaloguj się
 • ksiadz.teofil

  Oceniono 32 razy 14

  A po Bożym Narodzeniu to co tygryski lubią najbardziej. Wizyty duszpasterskie.

 • maaac

  Oceniono 17 razy 13

  Jak mniemam piszący tytuł nie przeczytał artykułu? Wszystkie kościoły chrześcijańskie stosujące kalendarz gregoriański - czyli obecnie powszechnie stosowany w kulturze Zachodu zaczynają adwent. Jedynie kościoły obrządku wschodniego - te które nie przyjęły reformy kalendarza Grzegorza XIII - mają cały rok liturgiczny przesunięty.

 • zigzaur

  Oceniono 14 razy 10

  Adwent jest także w kościołach ewangelickich. Co, niedoredaktory, zapominacie o ich istnieniu? Skąd taka czołobitność wobec pedofilów?

 • plastikpiokio

  Oceniono 20 razy 10

  a w sklepach magia i przygotowanie do magicznych cen i magiczne pytanie ile to co kupujemy kosztowało w ubiegłym roku ????

 • ochujek

  Oceniono 40 razy 10

  Ciekawe zjawisko; antysemicki naród szmalcowników oczekuje rocznicy narodzin Żydka. Za parę miesięcy będą cieszyć się z kolejnej rocznicy jego zmartwychwstania. Dla prawdziwych Polaków dobry Żyd to martwy Żyd, ten przybity do krzyża. Żydówka królową Polski - paradoks w kraju pogromów. Parafianie są ograniczeni, wielu faktów nie przyjmują do wiadomości.

 • zdradliwe_pisozyty

  Oceniono 13 razy 9

  Nie wiem dlaczego - ale jak słyszę "Kościół Katolicki" to dostaję torsji...
  Podobnie mam gdy słyszę wiadomości o mafii

 • proteusz33

  Oceniono 20 razy 8

  Nie święta a 'impreza zimowa'

 • ga.spar

  Oceniono 16 razy 8

  "...rozpoczyna się adwent, czas refleksji i duchowego przygotowania..."
  tiaaa... przygotowania.
  już w zeszłym tygodniu wisiała kartka na drzwiach wejściowych do bloku o "wizycie duszpasterskiej" - klechy zbierają kasę na zimowe wakacje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX