"Cholerni Polacy znowu ratują Londyn" - premier dziękuje, Ziobro chce medalu dla pana Łukasza

Jan Kanthak, rzecznik prasowy Solidarnej Polski zapowiedział, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwróci się do prezydenta z wnioskiem o rozważenie odznaczenia Polaka, który - według brytyjskich mediów - pomógł obezwładnić terrorystę w czasie ataku w Londynie. Tajemniczemu "panu Łukaszowi", podziękowania na Facebooku złożył też premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo

"Minister Zbigniew Ziobro za takie czyny, taką odwagę, osobiście nagradzał Polaków, ale w tym przypadku uznał, że w związku z tym, że heroizm Pana Łukasza ma wymiar międzynarodowy, warto nadać temu odznaczeniu wyższą rangę" - napisał na Twitterze Jan Kanthak.

Media: Polak pomógł ująć napastnika na London Bridge. "Mężczyzna z kłem wieloryba ma na imię Łukasz"

Rzecznik rządu i MSZ: Trwa weryfikacja informacji o udziale Polaka w zatrzymaniu terrorysty

W brytyjskich mediach i portalach społecznościowych pojawiły się doniesienia, że wśród bohaterskich przechodniów, którzy rozbroili terrorystę jeszcze przed przybyciem policji, był pracujący w Londynie Polak o imieniu Łukasz. Na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia tej informacji. 

Polskie Radio zwróciło się z prośbą o informację do MSZ. "Konsul dyżurny w Londynie od początku zdarzenia monitoruje sytuację, w szczególności pod kątem bezpieczeństwa obywateli polskich, i jest w stałym kontakcie z londyńską policją. Niestety ze względu na dobro śledztwa na obecnym etapie nie możemy udzielać szczegółowych informacji w przedmiotowej sprawie" - czytamy w informacji resortu.

Z kolei rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że trwa weryfikacja informacji o udziale Polaka w zatrzymaniu terrorysty. 

"Cholerni Polacy znowu ratują Londyn" - Mateusz Morawiecki dziękuje panu Łukaszowi

Podziękowania panu Łukaszowi złożył też premier Mateusz Morawiecki. 

"Cholerni Polacy znowu ratują Londyn" - te słowa dzisiaj dominują w Londynie w przekazach medialnych o dzielnej postawie Pana Łukasza, Polaka, który nie zawahał się i ruszył na terrorystę, "uzbrojony" w... kieł narwala, który akurat znalazł się pod ręką. Przeciwko terroryzmowi każda broń jest dozwolona - napisał szef rządu na Facebooku. 

- Panie Łukaszu, Pana postawa zasługuje na szczególne podziękowanie i szacunek. Polska jest z Pana dumna! - dodał.

"To polski kucharz o imieniu Łukasz"

Wiadomość, że mężczyzna, który pomógł obezwładnić napastnika w trakcie piątkowego ataku na London Bridge ma być Polakiem podał na Twitterze dziennikarz telewizyjny Piers Morgan. "To polski kucharz o imieniu Łukasz" - napisał. Stwierdził, że warto zwrócić na to uwagę, zanim następnym razem ktoś powie, że Wielka Brytania wpuszcza zbyt wielu migrantów z Europy Wschodniej. 

Informację o bohaterskim mężczyźnie, który ma być Polakiem podał również "The Times". Dziennikarz Kevin Maguire przypomniał, że w ataku terrorystycznym w 2017 roku jedna z osób, które wykazały się bohaterską postawą również była imigrantem - pochodziła z Rumunii.

Atak terrorystyczny w Londynie

Do ataku nożownika doszło w piątek na London Bridge. Napastnik zabił dwie osoby - mężczyznę i kobietę oraz ranił kolejne trzy. Poszkodowani trafili do szpitala. Stan jednego z nich jest krytyczny, ale stabilny. Nożownik został zastrzelony przez policję.

Jak podała londyńska policja, napastnik to 28-letni Usman Khan, mieszkaniec hrabstwa Staffordshire w środkowej Anglii. Sprawca w 2012 roku został skazany za terroryzm i przebywał w więzieniu. Brytyjskie służby łączyły go z grupami terrorystycznymi.

W internecie opublikowano nagrania, na których widać, jak ludzie za pomocą tego, co mieli pod ręką, czyli kła wieloryba i gaśnicy, powstrzymują nożownika. Wśród nich miał być właśnie Polak.

Więcej o:
Komentarze (352)
Atak terrorysty w Londynie. Zbigniew Ziobro zwróci się do prezydenta o odznaczenie Polaka
Zaloguj się
 • 6drabin

  Oceniono 76 razy 52

  A mnie interesuje, dlaczego pan Łukasz musi tułać się po kuchni w Londynie zamiast pracować w jakiejś fajnej restauracji w Polsce w miejscu swego zamieszkania?
  „Zobacz Europo jak tu pięknie można żyć".
  A pan Łukasz wybrał mniej piękne życie w Londynie.

 • srv14

  Oceniono 59 razy 43

  Ciekawe co zrobia jak im odpowie ,że nie chce mieć z takimi szumowinami jak oni nic wspólnego

 • walkirrr

  Oceniono 60 razy 40

  obrzydliwe zero

 • cacadux

  Oceniono 47 razy 37

  Ziobro jest jak goovno. Wszędzie próbuje się przykleić. Wyjątkowo wredna kreatura.

 • alexcomp

  Oceniono 37 razy 33

  Jak to miło ogrzać swoje nikłe polityczne ciałko przy ogniu, który roznieca taka postawa Polaka. Panu Łukaszowi gratuluję, przede wszystkim tego, że udało mu się zachować zimną krew i ocalić swoje życie a być może i życie innych.

 • aqua7x

  Oceniono 48 razy 32

  ja pi.le... co za koles z tego zero... na wszystkim chce sie promowac...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX