Miał być plac zabaw, będzie kościół. Piąty w promieniu trzech kilometrów. "Idziemy na rekord"

W Szczecinie na Prawobrzeżu ma powstać kościół. Część mieszkańców złożyła na biurko prezydenta miasta pismo, w którym wyraża swój sprzeciw przeciwko budowie kolejnej świątyni. Wszystko dlatego, że w promieniu trzech kilometrów są już cztery inne kościoły.

Po raz pierwszy o sprawie napisał na początku listopada szczeciński oddział "Gazety Wyborczej". Dziennik poinformował o tym, że tamtejsi radni z Komisji Budownictwa i Mieszkalnictwa wydali pozytywną opinię na temat projektu uchwały dotyczącej trzydziestoletniej dzierżawy terenu przy osiedlu "Nad Rudzianką". Na tej działce ma powstać kościół. Będzie to piąta świątynia w promieniu trzech kilometrów.

Wygląda na to, że w Szczecinie idziemy na rekord Polski w ilości kościołów na kilometr kwadratowy

- napisał na Facebooku radny Szczecina Przemysław Słowik.

Miał być skatepark albo plac zabaw. Będzie kościół

Jak powiedział jeden z mieszkańców Szczecina w rozmowie z "Faktami" TVN, wcześniej na terenie przeznaczonym pod budowę piątego kościoła miał powstać skatepark albo plac zabaw dla dzieci. - Prawdziwa dolina kościołowa nam tu kwitnie - mówi inny mieszkaniec. Szczecińska kuria przekonuje, że skoro powstała nowa parafia, to potrzebny jest nowy kościół.

Kontrowersje wzbudziła również kwota, za którą ma zostać wydzierżawiony grunt. Ma to być jedynie 0,3% ceny rynkowej netto. 

Chciałbym poznać przede wszystkim wartość rynkową tej działki i nie przekonuje mnie tłumaczenie, że w planie zagospodarowania zapisano cele sakralne, więc działka nie podlega wycenie rynkowej. Plan można zmienić, a wartość działki idzie zapewne w miliony złotych. Kolejne miliony, które mamy przekazać dla kościoła

- napisał w mediach społecznościowych radny Słowik.

Do prezydenta miasta trafiła petycja, którą podpisali ci mieszkańcy, którzy budowie kościoła są przeciwni. Powstała również druga petycja zainicjowana przez tych, którzy budowę popierają.

>>> Czy Polska jest świeckim państwem? Postanowiliśmy zapytać. Odpowiedzi były bardzo zbliżone. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: