Piła. Samoloty muszą przejeżdżać przez drogę. "Skrzyżowanie dwóch systemów" na lotnisku  [WIDEO]

W Pile (woj. wielkopolskie) znajduje się jedyne w Polsce lotnisko, które zostało przedzielone normalną drogą dla samochodów. Aby nie dochodziło do kolizji samochodów z samolotami, na skrzyżowaniu postawiono sygnalizację świetlną.

Na lotnisku w Pile, między hangarami a pasem startowym, przebiega droga dla samochodów. Dawniej funkcjonowała tam jednostka wojskowa, ale po roku 2000 lotnisko (zlokalizowane na jej terenie) zostało przedzielone ulicą Koszalińską prowadzącą do Bydgoszczy i Szczecina.

Piła. Niezwykłe skrzyżowanie. Kierowcy przepuszczają odrzutowce i awionetki

Kierowcy, którzy jeżdżą tą drogą, mają czasem okazję zobaczyć różnego rodzaju samoloty, które kołują z jednej części lotniska na drugą. Filmy i zdjęcia przedstawiające taką sytuację robią w internecie furorę. 

W bezkolizyjnym przejeździe samolotów przez ul. Koszalińską pomaga sygnalizacja świetlna. Niestety, gdy się zepsuje lub zabraknie prądu, ruchem trzeba sterować ręcznie. 

- Nie ma jakichkolwiek zdarzeń dotyczących kolizji samochodów z samolotem, społeczność jest zadowolona, wszystko jest OK - powiedział w rozmowie z tvn24.pl asp. sztab. Marek Pływaczyk z Komendy Powiatowej Policji w Pile. 

>>> Patrycja jest mistrzynią świata w akrobacji szybowcowej

Zobacz wideo
Więcej o: