Sędziowie TK w stanie spoczynku piszą do prezydenta. "Zmasowane ataki organizowane przez struktury państwowe"

Dziesięcioro sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku domaga się uchwalenia nowej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Wzywają również do zaprzestania "hejterskich ataków" dokonywanych przez "struktury państwowe lub osoby zatrudnione w tych strukturach".

W zamieszczonym na stronie Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" oświadczeniu sędziowie TK w stanie spoczynku powołują się na wydany 19 listopada wyrok TSUE ws. KRS i Izby Nadzwyczajnej SN. Zgodnie z orzeczeniem Trybunału, polski Sąd Najwyższy powinien zbadać niezależność Izby Dyscyplinarnej.

Sędziowie piszą do prezydenta

Dziesięciu sędziów domaga się "jak najszybszego przywrócenia systemu powoływania sędziów" zgodnego z "zasadami i wartościami unijnymi". W oświadczeniu sędziowie przekonują, że aby polski wymiar sprawiedliwości mógł być uważany za niezależny od władzy wykonawczej "należy bez zbędnej zwłoki przygotować i uchwalić nową regulację dotyczącą Krajowej Rady Sądownictwa", która "powinna gwarantować taki sposób wyłaniania 15 sędziów-członków KRS, który będzie zgodny z systemową, historyczną i funkcjonalną wykładnią art. 187 Konstytucji, powodujący, iż sędziowie ci będą spełniać wymogi niezawisłości i bezstronności, a także sprawiedliwości zapisane w art. 45 Konstytucji".

Sygnatariusze oświadczenia piszą również, że "sędziowie polscy są adresatem zmasowanych ataków organizowanych przez struktury państwowe lub osoby zatrudnione w tych strukturach (Ministerstwo Sprawiedliwości, Krajowa Rada Sądownictwa). Rzeczpospolita Polska powinna chronić sędziów przed atakami hejterskimi w imię konstytucyjnego nakazu poszanowania i ochrony godności człowieka oraz obowiązku zachowania powagi państwa".

Według ustaleń RMF, oświadczenie przesłane zostało do prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu oraz ministra sprawiedliwości.

Pod dokumentem podpisali się Andrzej Rzepliński, Stanisław Biernat, Wojciech Hermeliński, Ewa Łętowska, Janusz Niemcewicz, Jerzy Stępień, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Mirosław Wyrzykowski, Andrzej Zoll, Adam Strzembosz.

Więcej o:
Komentarze (242)
Sędziowie TK w stanie spoczynku domagają się nowej ustawy o KRS. Piszą też o hejterskich atakach
Zaloguj się
 • bacowa

  Oceniono 108 razy 94

  Pisanie tego typu listów do PiSowskiego prezydenta to śmiech na sali

  przecież to kapciowy Kaczyńskiego i wszystko w temacie

 • maciek76

  Oceniono 82 razy 74

  Zły adresat. Prezydent jest autorem najobrzydliwszych ataków werbalnych na sędziów.

 • krynolinka

  Oceniono 78 razy 62

  Groch o ścianę. Andrzej dostaje tylko polecenia. Wykonuje i merda. Tak, że nie ma sensu pisać listów do tego pana.

 • just4f

  Oceniono 55 razy 51

  Sędziowie TK w stanie spoczynku piszą do prezydenta. Jakiego prezydenta ?

 • jurand48

  Oceniono 49 razy 45

  Szanowni sędziowie …. pisząc do tej marionetki dodajecie mu tylko niepotrzebnego prestiżu ...Wydział Prawa UJ powinien ze wstydu sam się rozwiązać !!!!!

 • doradca02

  Oceniono 48 razy 42

  Do kogo piszą?!! do naczelnego hejtera sędziów. dobre sobie.

 • krynolinka

  Oceniono 53 razy 41

  Trochę refleksji. Frasyniuk siedział za to żeby dziś Kaczyński robił rozpierduchę. To się nie mieści w żadnej normalnie myślącej głowie.

 • niko8472

  Oceniono 40 razy 34

  Sędziowie, nie jesteście w staliniźmie, jesteście w kaczyźmie. Pod kreską to samo, morda w kubeł i modlić się żeby Bereza Kartuska nie była w Kiejkutach reaktywowana...

 • ziggybam

  Oceniono 30 razy 28

  Do P...rezydenta? Tego, co łamiąc artykuł 190 Konstytucji zaprzysiągł bezprawnie w grudniu 2015 trzech PiSowskich aparatczyków na sędziów-dublerów w TK? Tego, który zostanie za to skazany przez TS na zakaz pełnienia funkcji publicznych? Po co do tego pisać?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX