Dyrektor Muzeum Narodowego do dymisji? W tle konflikt. Wkracza minister Gliński

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński skierował do związków zawodowych działających w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz ogólnopolskich stowarzyszeń muzealniczych pismo z prośbą o zaopiniowanie zamiaru odwołania dyrektora muzeum Jerzego Miziołka.

Resort podał w komunikacie, że minister, działając zgodnie z przepisami ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, podejmie decyzję o odwołaniu dyrektora po zapoznaniu się z opiniami.

Konflikt w Muzeum Narodowym

Jerzy Miziołek był dyrektorem Muzeum Narodowego od końca listopada 2018 roku. Został powołany na kadencję 2018-2022. Pracownicy alarmowali, że skonfliktował się z zespołem i ucieka się do zastraszania. Konflikt był na tyle silny, że na jesieni 2019 r. ludzie żądali od ministra Glińskiego odwołania dyrektora Miziołka - informowała warszawska "Gazeta Wyborcza". Minister obiecywał, że decyzję podejmie po wyborach do Sejmu.

Dyrektor Muzeum Narodowego chciał cenzurować banany

Największa fala krytyki spadła na Miziołka po tym, gdy Muzeum Narodowe najpierw usunęło, a po narastających głosach oburzenia przywróciło na ekspozycję, prace Natalii LL i Katarzyny Kozyry. Miziołek tłumaczył wówczas, że prace te oburzają rodziców i mówił, że nie chce pokazywać "tematyki z zakresu gender".

Wywołało to oburzenie. Na znak protestu ludzie wrzucali zdjęcia z bananem - nawiązując do jednej z usuniętych prac, "Sztuki konsumpcyjnej" Natalii LL. Ponadto setki osób uczestniczyły w happeningu "Jedzenie Bananów przed Muzeum Narodowym". Wydarzenie zorganizowane przez działaczki feministyczne było manifestacją w obronie wolności sztuki w związku z wcześniejszym usunięciem z muzeum instalacji polskich artystek.

>>> Czy Jacek Jaśkowiak zostanie prezydentem? Poznaj konkurenta Kidawy-Błońskiej:

Zobacz wideo
Więcej o: