Świętokrzyskie. Posadzili palmę, żeby zwrócić uwagę na zmiany klimatu. Przy okazji wycięli drzewa

W Chrobrzu przed Centrum Kształcenia Rolniczego stanęła palma. Miała przypominać o zmieniającym się klimacie. Jednak, aby ją posadzić wycięto inne drzewa.

Ideą, która towarzyszyła posadzeniu palmy w Chrobrzu, miało być zwrócenie uwagi na ocieplenie klimatu i na to, że jego konsekwencje odczuwają również rolnicy z województwa świętokrzyskiego. Przed drzewem ustawiono tabliczkę z napisem:

Przechodniu! Czy wiesz, że dzięki zmianom klimatu mogę tu żyć. Pomyśl, co możesz zrobić, aby spowolnić ocieplenie klimatu?

"Aby każdy się zastanowił, co zrobić, żeby zmiany w klimacie spowolnić"

Anna Lach, dyrektorka Centrum Kształcenia Rolniczego, w rozmowie z Polsat News powiedziała, że placówka chce uświadamiać, iż w klimacie zachodzą zmiany, a posadzenie palmy to część happeningu proekologicznego. - Rozumiem, że zostały sprowokowane tradycyjne gusta, ale o to nam chodziło - aby każdy się zastanowił, co zrobić, żeby zmiany w klimacie spowolnić - powiedziała.

Realizacja pomysłu posadzenia palmy kosztowała ponad dwa tysiące złotych. Dodatkowo, aby mogła ona stanąć przed szkołą rolniczą, wycięto drzewa, które rosły w jej miejscu. Zgodę na wycięcie wydał urząd gminy, który sprawy komentować nie chce. Jak poinformowała Polsat News Anna Lach, drzewom groziło przewrócenie, a na ich miejsce zasadzono już nowe.

>>> Świerki w walce z ociepleniem klimatu. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (70)
Świętokrzyskie. Posadzili palmę, żeby zwrócić uwagę na zmiany klimatu. Przy okazji wycięli drzewa
Zaloguj się
 • hr.barry.kent

  Oceniono 30 razy 28

  Widzę, że zasadzono szorstkowiec fortunego. To najbardziej mrozoodporna palma pochodząca z górzystej części Chin, nieźle zaadaptowała się we wszystkich umiarkowanych klimatach z niezbyt upalnym latem i łagodnymi zimami.
  Nasuwają się jednak wątpliwość: czy zabezpieczono bryłę korzeniową przed przemarzaniem, np. za pomocą kabli grzewczych?
  Jeśli tak, to żaden manifest. Odpowiednio zabezpieczony szorstkowiec może w Polsce pięknie rosnąć w gruncie. Jeśli nie, to przy pierwszej gorszej zimie palma przemarznie i 2 tys. pójdą na kompost. Przypominam, że w Kieleckiem pi*dzi zdrowo. To raczej chłodny rejon kraju, więc mroźniejsza zima ma tam większe szanse na wystąpienie, do tego szorstkowce raczej nie lubią wiatru. Bez większych problemów można taką palmę zasadzić w na północy Polski (strefa nadmorska), w województwach zachodnich (lubuskie, wielkopolskie, dolnośląskie). Rosną sobie nawet w Borysewie, w zachodniej części woj. łódzkiego.
  Ale w kieleckim? Kogoś jednak pogięło.

 • cocpit

  Oceniono 20 razy 18

  Staropolski kompromis: wilk głodny i owca rozszarpana.

 • siwywaldi

  Oceniono 27 razy 17

  Tak wygląda ochrona przyrody w wykonaniu eko oszołomów :-)

 • jan.ma

  Oceniono 15 razy 15

  Chyba nie drzewa, a przewraca się zdrowy rozsądek u radnych. Czy zawsze musi się znależć jakiś porąbany decydent. Dla jasności mojego wywodu - wycinanie drzew, to ewidentnie antyekologiczne działanie, ale w tym specjalizują się radni nie tylko w Chrobrzu, niestety.

 • jack_flash

  Oceniono 14 razy 12

  W okolicach Madrytu, kilka lat temu ustawiono w górach długi ciąg wiatraków. W związku z tym wycięto wszystko do gołej ziemi na drogi dojazdowe, bo urządzenia wymagają przeglądów i konserwacji. Co kogo obchodzi, jakiś tam skromny las, skoro należy za wszelką cenę być eko?
  Oczywiście zniszczenia można zobaczyć na zdjęciach satelitarnych.

 • szczurzec1

  Oceniono 12 razy 8

  Palma wprawdzie nie przeżyje zimy, ale chooj z nią - grunt że walczymy z globalnym ocipieniem :DDDDDDD

 • embart

  Oceniono 10 razy 8

  Samozaoranie :)

 • joasia.skora

  Oceniono 9 razy 7

  To tak samo jak swego czasu Grinpis, który protestował przeciwko czemuś tam - jakiemuś odłowowi ryby i jeździło wieloma motorówkami spalinowymi wzdłuż linii brzegowej oceanu. To było cudowne. Litry paliwa, hałas, spaliny - wszystko w ramach ochrony przyrody.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX