Andrzejki 2019. Kiedy wypada to święto? Jakie są najpopularniejsze wróżby andrzejkowe? Lanie wosku i karty

Andrzejki wypadają co roku w nocy z 29 na 30 listopada. W ten wieczór niezamężne kobiety mogą wykonywać wróżby, na podstawie których będzie można przewidzieć, jak w nadchodzącym roku potoczy się ich życie miłosne. Jest to też idealna okazja do zorganizowania zabaw zarówno dla młodszych, jak i starszych osób.
Zobacz wideo

Andrzejki to dzień, który wypada w wigilię świętego Andrzeja - patrona małżeństw, rycerzy i podróżników. Jest to święto stałe i wypada co roku w nocy z 29 na 30 listopada. Do tego świętego kierowane są modlitwy osób, które zwracają się do niego w sprawach matrymonialnych czy związanych z macierzyństwem i posiadaniem potomstwa.

Dawniej, wróżby andrzejkowe skierowane były tylko dla panien i miały na celu sprawdzić, czy w przyszłym roku uda się im wyjść za mąż lub poznać swoją miłość. Wierzono, że tego dnia przyszłość pomagają poznać duchy, które zstępują na ziemie - z tego powodu we wróżeniu nie mogły brać udziału kobiety w ciąży. Najpierw odprawiane były w odosobnieniu, teraz jednak organizowane są grupowo, jako forma zabawy.

Andrzejki 2019. Wróżby andrzejkowe - najbardziej popularne zabawy

Najbardziej popularną wróżbą andrzejkową jest ta związana z laniem wosku. Kształt wylanego przez dziurkę od klucza do miski z zimną wodą wosku, miał zdradzać cechy przyszłego męża: kształt psa miał np. sugerować, że będzie dobrym przyjacielem, góry - że będzie niedostępny itp.

Popularne jest także losowanie kart. O przyszłym mężu mówią jednak tylko Asy: karo - jest sygnałem dobrych wiadomości dotyczących miłości, kier - oznacza obietnicę spokojnego i ciepłego domu, trefl - to niespodzianka w miłości, a pik - oznacza partnera solidnego, ale lubiącego dominować.

Trzecią andrzejkową wróżbą jest pisanie na kartce nazwisk mężczyzn. Następnie, panna podchodzi do kartki i przekłuwa ją igłą - imię, które w ten sposób wylosuje ma należeć do jej przyszłego męża. Kolejną jest wykorzystywanie obierki z jabłka. Dziewczyny obierają jak najdłuższą skórkę z jabłka, a następnie wyrzucają je za plecy przez lewe ramię. Litera, w jaką się ułoży będzie pierwszą literą imienia jej narzeczonego.

Więcej o: