Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 1 grudnia zrobimy zakupy?

W 2018 roku wprowadzono ustawę ograniczającą handel w niedziele i dni świąteczne. Z tego powodu klienci muszą sprawdzać, czy w danym terminie będą otwarte centra handlowe i duże sklepy. Jak wypadają niedziele handlowe w grudniu?
Zobacz wideo

Zgodnie z ustawą w 2019 roku zakupy w niedziele można robić tylko raz, pod koniec miesiąca. Grudzień potraktowany został jako jeden z wyjątków od tej reguły. Ze względu na święta Bożego Narodzenia możemy liczyć w tym miesiącu na aż trzy handlowe niedziele.

Niedziele handlowe 2019. Czy 1 grudnia wypada niedziela handlowa?

1 grudnia nie wypada jeszcze niedziela handlowa przewidziana w kalendarzu ustawodawcy. Tego dnia zamknięte będą centra handlowe i duże sklepy, ale otwarte będą placówki, które nie są objęte zakazem handlu. Są to: apteki, kawiarnie, cukiernie, stacje benzynowe, kwiaciarnie, sklepy gdzie sprzedaje właściciel lub jego rodzina. Niedziele handlowe wypadają 15, 22 i 29 grudnia.

Niedziele handlowe od 2020 roku - maksymalnie siedem razy w roku

Kolejna zmiana terminów już od stycznia 2020 roku: od tego momentu niedziele handlowe będą wypadały maksymalnie siedem razy w roku przed większymi świętami państwowymi lub kościelnymi. Jeśli jednak święto wypadnie w niedzielę, to nie zostanie w związku z tym przewidziana niedziela bez zakazu handlu. W rzeczywistości więc terminów tych może być mniej. Zgodnie z założeniami od przyszłego roku niedziela handlowa może wypaść w następujących terminach: w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz niedzielę poprzedzającą Wielkanoc, a także ewentualnie w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Więcej o: