Katowice. Umorzono śledztwo ws. wieszania zdjęć europosłów PO na szubienicach. "Celem była krytyka"

Prokuratura w Katowicach umorzyła śledztwo ws. manifestacji, podczas której wywieszono na szubienicach zdjęcia europosłów. Zgromadzenie było organizowane przez środowiska narodowe. Zdaniem śledczych jego uczestnicy manifestacji nie złamali prawa.

Prokuratura w Katowicach po dwóch latach zdecydowała o umorzeniu śledztwa ws. manifestacji, której uczestnicy wywiesili na atrapach szubienic zdjęcia europosłów Platformy Obywatelskiej. Została ona zorganizowana w 2017 roku przez ONR, Młodzież Wszechpolską i Ruch Narodowy.W akcji uczestniczyło około 30 osób, a na zgromadzeniu padały m.in. hasła, że "nawet jak minister Szyszko wytnie wszystkie drzewa w Polsce, to szubienic nie zabraknie". 

Na szubienicach narodowców znalazły się zdjęcia m.in. Róży Thun, Michała Boniego, Danuty Huebner i Julii Pitery, którzy w trakcie debaty o praworządności głosowali w Parlamencie Europejskim za sankcjami dla Polski. Europosłowie PO tłumaczyli, że nie popierają sankcji, ale temu, co PiS robi w Polsce trzeba się przeciwstawić.

Katowice. Prokuratura umorzyła śledztwo ws. zdjęć europosłów na szubienicach

Jak podaje TVN 24, prokuratura uznała, że uczestnicy manifestacji "nie dopuścili się przestępstwa". Śledczy uzasadnili, że powieszenie europosłów na szubienicach "miała charakter symboliczny, nawiązujący do historycznych wydarzeń z XVIII wieku, a utrwalonych na obrazie Jana Piotra Norblina". Prokuratura uznała jednocześnie, że sposób wyrażenia poglądów przez manifestujących zasługuje na krytykę z punktu widzenia moralno-etycznego. W uzasadnieniu wskazano też, że "celem 20-minutowego zgromadzenia było wyrażenie krytyki" dotyczącej sposobu głosowania europosłów, a nie z ich przynależnością polityczną - informuje RMF FM.

>>> Obóz Narodowo-Radykalny. Kim są radykałowie z ONR?:

Więcej o:
Komentarze (291)
Katowice. Umorzono śledztwo ws. wieszania zdjęć europosłów PO na szubienicach. "Celem była krytyka"
Zaloguj się
 • seba_s

  Oceniono 77 razy 73

  Pozostaje w takim razie zebrać się w swoich miejscowościach, urządzić "20-minutowe spotkanie dotyczące krytyki głosowania posłów rządzącej partii", i zawiesić mordy pis-dielców na szubienicach. Ciekawe czy zdążylibyśmy wystawić sprzęt, czy policja nie dopuściłaby w ogóle do zgromadzenia.
  Co ten karzeł zrobił z moją Polską...

 • wojtekate

  Oceniono 69 razy 67

  Rozumiem, że teraz mi wolno będzie publikować zdjęcie Kaczyńskiego czy Ziobry w celowniku optycznym, z czerwoną kropką na czole? Do niczego nie nawołuję tylko tak sobie krytykuję!

 • 1627cd1410

  Oceniono 57 razy 57

  powieśmy teraz zdjęcia kaczyńskiego, morawieckiego, ziobry, sztdło, gowina, kamińskiego, brudzińskiego, błaszczaka czy zalewskiej...
  zobaczymy, czy prokuratura uzna to za krytykę?

 • tedj

  Oceniono 48 razy 46

  Co innego gdyby namalowali tęczowe aureole..

 • pedofilia_jest_zla

  Oceniono 40 razy 40

  Ludzie mówią że morderstwo Pawła Adamowicza też było jedynie krytyką...

 • kociba

  Oceniono 41 razy 39

  WSTYD - to pokazuje słabość pis-u, boją się nawet pospolitych chuliganów

 • xyphaxer

  Oceniono 43 razy 39

  To już nie do końca jest państwo prawa. Bezkarni naziole to dramat.

 • fred_die

  Oceniono 39 razy 35

  Cipa z matką boską to też tylko krytyka pewnej sekty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX