Niedziele handlowe 2019. Czy 1 grudnia wypada niedziela handlowa?

W 2018 roku wprowadzono ustawę ograniczającą handel w niedziele i dni świąteczne. Grudzień będzie wyjątkowy, ponieważ obowiązuje w nim więcej niedziel handlowych, niż miało to miejsce w poprzednich miesiącach. Kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa?
Zobacz wideo

Zgodnie z ustawą, w 2019 roku zakupy w niedziele można robić tylko raz, pod koniec miesiąca. Grudzień jest jednak wyjątkiem od tej reguły. Ze względu na święta Bożego Narodzenia w tym miesiącu wypadają aż trzy handlowe niedziele.

Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 1 grudnia sklepy będą otwarte?

W najbliższą niedzielę 1 grudnia nie wypada niedziela handlowa. Tego dnia zamknięte będą więc centra handlowe i duże sklepy. Otwarte być mogą jedynie placówki, które nie zostały objęte zakazem handlu. 1 grudnia handel mogą prowadzić takie sklepy jak apteki, kawiarnie, cukiernie, stacje benzynowe, kwiaciarnie, sklepy gdzie sprzedaje właściciel lub jego rodzina. Najbliższe niedziele handlowe wypadają 15, 22 i 29 grudnia.

Niedziele handlowe od 2020 roku - będą wypadać maksymalnie siedem razy w roku

Kolejna zmiana dotycząca niedziel handlowych czeka nas od stycznia 2020 roku. Od tego momentu centra handlowe będą mogły być otwarte maksymalnie w siedem niedziel w roku. Handlowa niedziela będzie mogła wypadać w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz niedzielę poprzedzającą Wielkanoc i dodatkowo w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Więcej o: