Rodzina patrona nie chce Stanisława Michalkiewicza w kapitule nagrody. "Jego udział ją kompromituje"

Rodzina pisarza Józefa Mackiewicza sprzeciwia się, by w kapitule nagrody jego imienia zasiadał Stanisław Michalkiewicz. "Uważamy, że Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza kompromituje udział w Kapitule Stanisława Michalkiewicza" - oświadczyli krewni pisarza. Prawicowy publicysta w ostatnim czasie wywołał skandal ujawniając dane ofiary księdza pedofila.

Stanisław Michalkiewicz, prawicowy publicysta, który działa m.in. na YouTube, ujawnił niedawno prawdziwe imię i nazwisko kobiety, która w dzieciństwie była gwałcona i więziona przez księdza. W mediach przedstawiano ją i ona sama przedstawia się jako Katarzyna.

Michalkiewicz przegrał proces, ujawnił dane ofiary duchownego

Kobieta jako 13-latka była ofiarą księdza Romana B. i wygrała sprawę w sądzie - przyznano jej milion złotych od Towarzystwa Chrystusowego (stowarzyszenie wniosło o kasację) i dożywotnią rentę. Gdy zapadł ten wyrok, Michalkiewicz wywołał zresztą skandal, pisząc:

Dostać milion złotych za molestowanie, że tam kiedyś, ktoś tam wsadził rękę pod spódniczkę, no któż by nie chciał. (...). Miliona złotych to taka panienka jedna z drugą przez całe życie może nie zarobić, a tutaj za jednego sztosa. No to żadne k*** nie są tak wynagradzane na całym świecie.

>>> Czy władza planuje zdecydowanie walczyć z pedofilią? Takie zapowiedzi padały niedawno:

Właśnie za te słowa pozwała go ofiara księdza pedofila, a gdy Stanisław Michalkiewicz przegrał (komornik zajął się egzekucją kary - sąd przyznał jej 150 tys. zł zadośćuczynienia), to zdradził prawdziwe imię i nazwisko kobiety. Na tym jednak nie skończyły się kontrowersje wokół Michalkiewicza.

"Udział Michalkiewicza kompromituje nagrodę"

"Rzeczpospolita" opublikowała stanowisko rodziny Józefa Mackiewicza, pisarza, znanego m.in. za sprawą książki "Katyń. Zbrodnia bez sądu i kary". Jak się okazało, krewni nie chcą, by Michalkiewicz zasiadał w Kapitule Nagrody im. Józefa Mickiewicza, przyznawanej od 2002 roku, a jednym z jej pomysłodawców był sam Michalkiewicz.

Uważamy, że Nagrodę im. Józefa Mackiewicza kompromituje udział w Kapitule Stanisława Michalkiewicza - osoby znanej z antysemickich wypowiedzi, a ostatnio brutalnych ataków na panią Katarzynę - ofiarę księdza pedofila. (...). W tym roku, do udziału w gali wręczenia Nagrody, zachęcał Robert Bąkiewicz, organizator i mówca na Marszu Niepodległości, piętnujący "elity, które nie protestują, gdy Żydzi chcą ograbić Polskę".

- opisuje rodzina Józefa Mackiewicza, podkreślając, że ich przodek "odrzucał antysemityzm", a w swojej twórczości pokazywał wiele narodowości, nie wywyższał żadnej z nich.

"To niedopuszczalne". Rodzina Mackiewicza protestuje

Łączenie twórczości Józefa Mackiewicza z przejawami antysemityzmu, szowinizmu, homofobii i ludzkiej podłości, jest niedopuszczalne

- pada w opublikowanym przez "Rzeczpospolitą" oświadczeniu, pod którym podpisali się m.in. Maciej Orłoś (cioteczny wnuk Mackiewicza), Piotr Niemczyk (stryjeczny wnuk) czy Joanna Orłoś (cioteczna wnuczka).

Więcej o:
Komentarze (174)
Rodzina patrona nie chce Stanisława Michalkiewicza w kapitule nagrody. "Jego udział ją kompromituje"
Zaloguj się
 • algreg

  Oceniono 85 razy 57

  kiedyś Michalkiewicz był kimś teraz jest katolskim gnojem obrońcą pedofili. Niedługo ponownie będzie skamlał o kasę. Bez honoru.

 • szcz9

  Oceniono 51 razy 43

  Prawica wzięła na sztandary Józefa Mackiewicza ze względu na jego bezkompromisowy antykomunizm, ale w swoim prymitywizmie nie dostrzegła, że był on z przekonań niemal socjalistą, dalekim od Kościoła, absolutnym wrogiem wszelkich nacjonalizmów i filosemitą.

 • hatteras

  Oceniono 58 razy 42

  Wyglada jak idiota i jest idiota.

 • fctheduck

  Oceniono 51 razy 37

  Brawo!!! Trzeba piętnować ludzi popierających księży-bandytów.

 • sw.stefan

  Oceniono 45 razy 33

  ilu obrońców, obrońcy pedofila się zleciało.

 • taunus68

  Oceniono 36 razy 26

  Panie Michalkiewicz nie zazdrościć,po prostu wysłać córkę,wnuczkę na takiego wielebnego "sztosa" i będziesz pan bogatym człowiekiem...

 • fakiba

  Oceniono 37 razy 17

  Jeszcze go tam nie było , gnać dziada na kopach :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX