Apelacje z czterech miast wstrzymują opiniowanie kandydatów na sędziów. Efekt TSUE

Zgromadzenia sędziów z Białegostoku, Gdańska, Poznania i Wrocławia podjęły uchwały dotyczące wstrzymania się z opiniowaniem kandydatów na sędziów. Ma to związek z ubiegłotygodniowym orzeczeniem TSUE.

We wtorek TSUE odpowiedział na pytania prejudycjalne Izby Pracy Sądu Najwyższego, w którym orzekł, że to SN sam ma zbadać niezależność Izby Dyscyplinarnej i ustalić, czy może ona decydować w sporach na temat przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku. Od tej decyzji będzie zależało, jak postępować w przypadku zastrzeżeń związanych z procedurą powoływania sędziów wyłanianych przez nową KRS, złożoną z sędziów wybieranych przez Sejm, a nie jak przed zmianami wprowadzonymi przez PiS - przez samych sędziów.

Tak PiS broniło swoich zmian w sądownictwie. Zobacz nasze wideo:

Zobacz wideo

Sędziowie z czterech miast wstrzymują opiniowanie kandydatów 

W odpowiedzi na wyrok TSUE sędziowie z Białegostoku, Gdańska, Poznania i Wrocławia przyjęli uchwały, w których poinformowali o wstrzymaniu opiniowania awansów sędziowskich, dopóki - zgodnie z wtorkowym wyrokiem TSUE - nie zapadnie decyzja Sądu Najwyższego.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej wstrzymuje się z opiniowaniem kandydatów na stanowiska sędziowskie do chwili rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy, czy organ funkcjonujący obecnie jako Krajowa Rada Sądownictwa, spełnia warunki niezależności od władzy politycznej określone w ww. wyroku

- napisali sędziowie z Wrocławia, cytowani przez tvn24.pl.

Dodali, że jeżeli SN uzna, że KRS nie jest "wystarczająco niezależny od władzy ustawodawczej i wykonawczej, może to oznaczać chaos prawny, gdyż przy udziale ww. organu powołano nie tylko sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, ale również ponad 300 sędziów sądów powszechnych, którzy wydali już około 70.000 orzeczeń. Mogą być one wadliwe" - czytamy.

Z kolei sędziowie z Gdańska piszą, że "Krajowa Rada Sądownictwa w nowym składzie, w ocenie sędziów, nie wypełnia rzetelnie swojego zadania stania na straży niezawisłości sędziowskiej, publicznie poddając krytyce działania sędziów w obronie niezależności sądów", a także że "zachodzi podejrzenie, że niektórzy członkowie Krajowej Rady Sądownictwa brali udział w zorganizowanej akcji dyskredytowania sędziów". To, zdaniem gdańskich sędziów sprawia, że KRS obecnie "nie spełnia swojej roli wynikającej z art. 186 Konstytucji".

Poznańscy sędziowie podkreślają z kolei o nowej KRS, że "powołanie na stanowisko sędziego za rekomendacją tego organu może tworzyć uzasadnioną wątpliwość co do niezawisłości sędziego".

Sędziowie z Białegostoku oczekują natomiast "wyjaśnienia wątpliwości związanych z procesem wyłaniania sędziów obecnej KRS".

Więcej o:
Komentarze (138)
Apelacje z czterech miast wstrzymują opiniowanie kandydatów na sędziów. Efekt TSUE
Zaloguj się
 • jurek4491

  Oceniono 54 razy 48

  Wszystkie sądy w całym kraju powinny postąpić podobnie - ZABLOKOWAĆ PiS , już dostają wścieklizny przy czterech przypadkach .

 • laservortex

  Oceniono 53 razy 43

  ten rzad jest rządem nielegalnym od czasu nieopublikowania wyroku tk, podobnie z ustawami sejmowymi

 • indan

  Oceniono 49 razy 39

  No i co panie Ziobro, sędziowie są niezawiśli, możesz teraz zrobić sobie salto, bu ha ha ha, masz za swoje.

 • ar.co

  Oceniono 41 razy 35

  Burdel, jaki z wymiaru sprawiedliwości zrobiły Prostytutki i Sutenerzy, będzie trzeba sprzątać przez następne dziesięciolecia.

 • krynolinka

  Oceniono 45 razy 35

  "zachodzi podejrzenie, że niektórzy członkowie Krajowej Rady Sądownictwa brali udział w zorganizowanej akcji dyskredytowania sędziów".
  Za dobro nie wsadzamy. Tak rzekł Piebiaczek..
  Dobro partii, dobrem narodu!
  Rzekł inny Piebiaczek. Takie tam, że historia dzięki niedospanemu zatoczyła koło.

 • jael53

  Oceniono 33 razy 31

  Czekam na Kraków i Warszawę. Co do Rzeszowa nie mam wielkich złudzeń.

 • cmochall

  Oceniono 38 razy 30

  Brawo! Tylko badzcie konsekwenti. Jezeli nie bedziecie to zmiencie zawod.

 • angus1000

  Oceniono 31 razy 29

  Kiedy ciemny lud zrozumie wreszcie po co PiS-owi przejmowanie sądów? Kto ma sądy ten może bezkarnie kraść i łupić a głos suwerena nie będzie już mu do niczego potrzebny. Przykład Piotrowicza którego Kaczor pcha do TK nawet wbrew opinii publicznej jet tu znamienny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX