Wojsko: MiG-i 29 wracają do służby. "Utrzymywane były w gotowości do wznowienia lotów"

Dowództwo Sił Zbrojnych poinformowało, że będące na stanie polskich Sił Powietrznych samoloty MiG-29 wrócą do służby. Były uziemione od marca, kiedy doszło dy wypadku myśliwca. Przez ten czas wszyscy piloci stracili uprawnienia do latania nimi.
Zobacz wideo

O powrocie myśliwców do służby poinformowano w poniedziałek na briefingu Inspektora Sił Powietrznych, gen. Jacka Pszczoły i Dowódcy 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego płk. Macieja Trelki. 

Loty MiG-ami mają zostać wznowione po wielomiesięcznej przerwie. Na konferencji poinformowano, że "Dowódca Generalny RSZ, po analizie wdrożonych zaleceń podjął decyzję o wznowieniu eksploatacji samolotów". 

Dowództwo podało, że "samoloty utrzymywane były w gotowości do wznowienia lotów, poddawane były planowym obsługom technicznym oraz obsługom wynikającym z określonego czasu przestoju".

W ubiegłym tygodniu portal Onet informował, że myśliwce MiG-29 nie latają od dziewięciu miesięcy, co oznacza, że piloci i instruktorzy stracili aktualne uprawnienia do latania tego typu maszynami. Myśliwców nie wykorzystywano od marca, kiedy to jedna z nich runęła na ziemię

Na wyposażeniu polskiej armii jest 28 MiG-ów, 48 myśliwców F-16 i 12 SU-22.

Więcej o: