Kraków. Archeolodzy odkryli 600-letnią Bramę Glinianą. Może pamiętać czasy Kazimierza Wielkiego

Na ulicy Krakowskiej w stolicy małopolski archeolodzy dokonali niecodziennego odkrycia. Podczas prac naukowcy natknęli się na najprawdopodobniej fragment Bramy Glinianej. Znalezisko może liczyć ponad 600 lat i pamiętać czasy Kazimierza Wielkiego.
Zobacz wideo

Odkrycie naukowców może skutkować kolejnymi opóźnieniami w przebudowie jednej z głównych ulic Krakowa. Wcześniej na Kazimierzu znaleziono także fragmenty mostu Królewskiego, który był za czasów Kazimierza Wielkiego przerzucony nad Starą Wisłą.

Kolejne odkrycie archeologów na krakowskim Kazimierzu

Ostatnie odkrycie to najprawdopodobniej kamienna Brama Gliniana, która była jedną z bram Kazimierza, ulokowaną na głównym szlaku północ-południe. W XVI wieku bramy zaczęto przebudowywać lub likwidować. - To wybitne odkrycie, biorąc pod uwagę badania archeologiczne w Krakowie. Odsłonięto relikt średniowiecznych fortyfikacji miasta, który jest dobrze zachowany - powiedziała w rozmowie z "Dziennikiem Polskim" małopolska konserwator zabytków Monika Bogdanowska.

 

Po konsultacjach archeologów z władzami miasta podjęto decyzję o kontynuowaniu prac naukowców w tym miejscu. Oznacza to, że wykopaliska zostaną pogłębione. W związku z tym konieczne były także zmiany w harmonogramie robót dotyczących przebudowy ulicy Krakowskiej. Według najnowszych informacji zakończenie prac planowane jest na drugi kwartał 2020 roku.

Więcej o: