Ustrzyki Dolne. Lekcje religii za drogie, kosztują już pół miliona. Władze piszą do biskupa

Burmistrz Ustrzyk Dolnych skierował prośbę do metropolity przemyskiego dotyczącą ograniczenia godzin lekcji religii w szkołach. Bartosz Romowicz przyznał, że gmina wydaje rocznie aż 530 tysięcy złotych na prowadzenie katechez.

Z rozmowie z dziennikarzem "Wyborczej" burmistrz Ustrzyk Dolnych przyznał, że gmina w ten sposób chce szukać oszczędności. - Kościół może zorganizować lekcje religii w szkole za darmo lub u siebie na plebanii - dodał Bartosz Romowicz.

Burmistrz podkarpackiej gminy chce skrócenia liczby katechez o połowę

Zgodnie z prawem tygodniowy wymiar katechez może obniżyć biskup każdej z diecezji. Burmistrz przedstawił więc arcybiskupowi Adamowi Szalowi prośbę o zmniejszenie godzin lekcji religii w szkołach o połowę. Zamiast dwóch, uczniowie uczęszczaliby na jedną religię w tygodniu. Dodatkowo oszczędnością mogłoby być też połączenie roczników, gdzie w klasach uczy się mniej niż 10 uczniów - poza klasami trzecimi i ósmymi, które przygotowują się kolejno do komunii i bierzmowania.

Burmistrz Ustrzyk Dolnych w województwie podkarpackim tak argumentuje swoją prośbę:

Do tej pory rocznie na dwie godziny zajęć religii, które odbywają się w ciągu tygodnia, wydajemy 530 tys. zł. Jeżeli kuria wyrazi zgodę na jedną godzinę w tygodniu, zyskamy połowę oszczędności z tej kwoty, czyli 265 tys. zł. Jeśli dodatkowo uda się połączyć klasy, to uzyskamy kolejne prawie 50 tys. zł. Gdyby kuria przychyliła się do całej mojej prośby, wówczas mielibyśmy ponad 300 tys. zł oszczędności rocznie.

Gminy nie stać na lekcje religii m.in. z powodu wzrostu minimalnego wynagrodzenia, które wchodzi w życie w przyszłym roku. Dodatkowo dochodzą do tego koszty takie jak podwyżki dla nauczycieli czy częściowe sfinansowanie efektów reformy edukacji. Gmina będzie musiała znaleźć brakujące 5,5 mln złotych z budżetu, by utrzymać oświatę na dotychczasowym poziomie.

- Uznałem, że skoro lekcje religii są finansowane z budżetu gminy, można obniżyć ten wymiar godzin bez szkody dla dzieci, bo z religii nie zdajemy egzaminu. Jeżeli Kościół będzie chciał utrzymać ten poziom, to może godzinę zajęć w tygodniu zorganizować w szkole za darmo. Bez problemu udostępnimy salę. Tak samo Kościół może zorganizować je u siebie na plebanii - argumentował dalej burmistrz.

Więcej o:
Komentarze (396)
Ustrzyki Dolne. Lekcje religii za drogie, kosztują już pół miliona. Władze piszą do biskupa
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 164 razy 158

  PRZYPOMNĘ, że kiedy niemal 30 lat temu kościół (i jego polityczne lizusy) domagał się głośno religii w publicznych szkołach, zarzekał się, że to chodzi tylko o miejsce w klasach - ale finansowanie katechetów dalej będzie z dochodów kościoła...

  Tyle jest warte słowo czarnej mafii.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 136 razy 132

  "Kościół może zorganizować lekcje religii w szkole za darmo lub u siebie na plebanii" - dobry żart. Prędzej słońce zgaśnie niż czarny coś zrobi za darmo.

 • niktwazny126

  Oceniono 101 razy 95

  A biskup na to: to zrezygnujcie z matematyki, albo fizyki, albo przyrody, bo o darwiniźmie naucza.

 • hilux_ie

  Oceniono 89 razy 87

  Naiwniak. Raz zdobytego koryta katabasy nie oddadzą nigdy!

 • kato-rznik

  Oceniono 69 razy 63

  Komuś się pojerdoliły role. Jak burmistrz świeckiego państwa może prosić jakiegoś ekscentrycznego cudaka o takie rzeczy?
  Ograniczyć lekcje, wykopać klechę ze szkoły a biskupowi wysłać powiadomienie o decyzji władz!

 • lubiedobrze

  Oceniono 62 razy 60

  Powodzenia!
  Ale chyba łatwiej będzie zrezygnować z biologii. Tematy się pokrywają a kiedyś i tak była zakazana przez KK.

 • polakadam

  Oceniono 52 razy 52

  Pół miliona złotych to bardzo dużo na coś z czego nie ma żadnego pożytku.
  Na gusła i zabobony wcale nie powinny być wydawane publiczne pieniądze.
  A jeśli jakimś ciemniakom zależy to niech opłacają to z prywatnych środków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX