Świnoujście. Ruszyła akcja wydobycia 900-kilogramowej miny. Utrudnienia w ruchu kołowym i morskim

W poniedziałek po godzinie siódmej rano rozpoczęła się akcja wydobycia niewybuchu znalezionego na torze wodnym Szczecin-Świnoujście. Próbę podjęcia 900-kilogramowej miny przeprowadzi 8. Flotylla Obrony Wybrzeża.
Zobacz wideo

Jak podaje "Wyborcza" proces wydobycia rozpoczął się w poniedziałek 25 listopada po godzinie siódmej rano. Mina z czasów II wojny światowej zlokalizowana jest w Kanale Piastowskim czyli części toru wodnego Szczecin-Świnoujście.

Akcja wydobycia miny z Kanału Piastowskiego - utrudnienia dla mieszkańców Świnoujścia

Znajdujący się na dnie niewybuch to brytyjska lotnicza mina morska typu Mk VI, w której znajduje się 425 kilogramów materiału wybuchowego. Do akcji wysłani zostali członkowie załogi niszczyciela min ORP "Flaming" z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i nurkowie z 12. Dywizjonu Trałowców. W torze wodnym znajduje się odkryta jeszcze we wrześniu mina "Tallboy". w której mieści się aż 2,4 tys. kg materiału wybuchowego.

Jak informuje Radio Szczecin mieszkańców miasta czekają pewne utrudnienia: od 7:15 do 9:15 zamknięta będzie przeprawa promowa Centrum. Dodatkowo w tych godzinach zamknięty dla ruchu kołowego i pieszego będzie most łączący wyspy Wolin i Karsibór. Promy na przeprawie "Bieliki" nie będą pływać w godzinach od 9:30 do 9:55. Dodatkowo od godziny 6:35 do 7:15 z budynków przy ulicy Krasiborskiej 25 ewakuowani zostali wszyscy mieszkańcy. Osoby znajdujące się do 550 od nabrzeża proszone są o pozostanie w domach, niezbliżanie się do okien i nie wychodzenie na zewnątrz budynków czy na balkony.

Po wydobyciu mina zostanie przetransportowana poza świnoujski port. Na ten czas zamknięte dla ruchu kołowego i pieszego będą ulice znajdujące się przy torze wodnym: Wybrzeże Władysława IV, Bohaterów Września, Chrobrego i Jana z Kolna. Wszystkie utrudnienia powinny zakończyć się do godziny 10.

Więcej o: