Kraków. Protestowali pod oknem papieskim przeciwko Jędraszewskiemu. "Twoja wielka wina", "Precz!"

"Jędraszewski stop", "Twoja bardzo wielka wina", "Precz z Krakowa" - to hasła, które można było przeczytać na transparentach osób protestujących pod oknem papieskim w Krakowie. Domagały się one odwołania metropolity krakowskiego, arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. W tym samym czasie odbył się także różańcowy marsz poparcia dla duchownego. Nie zabrakło na nim polityków -w pierwszym rzędzie szła małopolska kurator oświaty, Barbara Nowak z PiS.

W niedzielę 24 listopada uczestnicy protestu pod hasłem "Jędraszewski stop" zgromadzili się na krakowskim rynku i przeszli pod siedzibę Kurii Metropolitalnej przy ulicy Franciszkańskiej 3. Tam - pod pod oknem papieskim i przy wejściu do kurii - domagali się odwołania arcybiskupa Marka Jędraszewskiego z funkcji metropolity krakowskiego i reakcji Kościoła na mowę nienawiści. To pokłosie wypowiedzi duchownego, który w sierpniu podczas mszy w Bazylice Mariackiej nazwał członków społeczności LGBT "tęczową zarazą". Jędraszewski w żaden sposób nie odpowiedział za swoje słowa, a w kolejnych wypowiedziach podtrzymywał stanowisko, mówiąc m.in., że "Jezus płakałby na marszach równości"

Kraków. Protestowali przeciwko Jędraszewskiemu. Wśród obrońców Barbara Nowak

Na transparentach uczestników protestu można było przeczytać hasła "Stop nienawiści", "Jędraszewski, twoja wielka wina", "Hipokryzja", "Jędraszewski! Precz z Krakowa!", "Chcemy prawdy, nie kłamstw". Niektórzy mieli też ze sobą tęczowe flagi. 

Przed siedzibą kurii uczestnicy protestu zrównali się z grupą zwolenników arcybiskupa, którzy zorganizowali wiec poparcia dla Jędraszewskiego i odmawiali różaniec, modląc się "w intencji grzeszników". Każda z grup liczyła kilkadziesiąt osób. W pierwszym rzędzie zgromadzenia popierającego Jędraszewskiego szła małopolska kurator oświaty z PiS, Barbara Nowak. W ostatnim czasie "wsławiła się" ona m.in. wypowiedziami, w których zrównywała homoseksualizm z pedofilią i przekonywała, że marzy jej się Polska "wolna od lewactwa zachodniego i rodzimych zaprzańców".

"Protestujemy przeciwko polityce Jędraszewskiego. Pod kurią na Franciszkańskiej spotkaliśmy się z modlącymi się oponentami, którym przewodzi małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Czy to jest rola kuratora? Czy to jest wizja edukacji MEN? Wstyd i hańba!" - napisał jeden z uczestników protestu relacjonujący wydarzenie na Twitterze. 

Jak podaje Interia.pl, w pewnym momencie uczestnicy protestu przeciwko Jędraszewskiemu zwrócili się do grupy odmawiającej różaniec słowami: "Prawdziwa modlitwa jest w sercach, do Boga, a wy używacie modlitwy jako narzędzia do walki", "Jesteście hipokrytami, jesteście obrzydliwi, gwarantujemy, że Jędraszewski skończy w więzieniu, bo my do tego doprowadzimy".

>>> Abp. M. Jędraszewski o „tęczowej zarazie”. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: