Wszyscy piloci stracili uprawnienia do latania myśliwcami MiG-29

W Polsce nie ma ani jednego pilota, który mógłby latać myśliwcem MiG-29 - ustalił Onet. Maszyny zostały uziemione przez Dowódcę Generalnych Rodzajów Sił Zbrojnych w marcu, kiedy to jedna z nich runęła na ziemię. Przywracanie uprawnień potrwa co najmniej pół roku.
Zobacz wideo

Jak dowiedział się portal Onet, myśliwce MiG-29 nie latają od dziewięciu miesięcy, co oznacza, że piloci i instruktorzy stracili aktualne uprawnienia do latania tego typu maszynami. Tego typu problem pojawia się, kiedy dany rodzaj samolotu jest uziemiony dłużej niż pół roku. To najdłuższa przerwa w lotach myśliwców od czasu, kiedy są one na wyposażeniu armii polskiej. Co kilka lub kilkanaście miesięcy od ponad dwóch lat dochodzi do wypadków i katastrof, w konsekwencji czego maszyny są uziemiane.

Nietypowa sytuacja w polskim lotnictwie

Regulamin lotów nie przewiduje sytuacji, że uprawnienia do pilotowania danego typu samolotu stracą wszyscy piloci łącznie z instruktorami

- mówi Onetowi płk Artur Goławski, były rzecznik prasowy Sił Powietrznych.

Istnieją dwie możliwości rozwiązania problemu. Albo, jak mówi mówi gen. Tomasz Drewniak, były inspektor Sił Powietrznych, "wybiera się najbardziej doświadczonego instruktora w jednostce, który mimo braku aktualnych uprawnień wykona pierwszy lot i nada uprawnienia drugiemu", albo korzysta się z pomocy zagranicznego pilota posiadającego pozwolenia.

25 listopada ma odbyć się spotkanie dowódcy generalnego z załogami myśliwców, które uziemiono w marcu. Został na nie zaproszony Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Wtedy też ma zapaść decyzja o ewentualnym ponownym rozpoczęciu lotów MiG-ami.

Na wyposażeniu polskiej armii jest 29 MiG-ów, 48 myśliwców F-16 i 12 SU-22.

Więcej o:
Komentarze (379)
Wszyscy piloci stracili uprawnienia do latania myśliwcami MiG-29
Zaloguj się
 • sarton

  Oceniono 134 razy 126

  brak uprawnień w naszym lotnictwie wojskowym ? a komu to przeszkadza ? bez aktualnych uprawnień można pilotować samoloty, nawet z prezydentem, nic się nie dzieje takiego.

 • jacmenos

  Oceniono 96 razy 84

  Samoloty nie latają , śmigłowców nie ma , Leopardy rozebrane na części , okrętów nie ma ...
  Kogoś to dziwi ?

 • gj61

  Oceniono 79 razy 73

  W kwestii lotnictwa proponuję powołac Kuchcińskiego. Ma wylatane na wszystko, a potwierdzi to Antoni Smoleński.

 • notremak

  Oceniono 59 razy 51

  A ile F-16 jest sprawnych pissdzielce?
  Ile ma odpowiednie uzbrojenie, pissdzielce?
  A już się wzięliście za F-35, bez przetargu, bez infrastruktury, BEZ OFFSETU, za to za 8 miliardów dolarów, co nie, pissdzielce?

 • entymolog

  Oceniono 56 razy 48

  Anatolij Maciarenko może im nadać certyfikaty. Przeca to specjalista od rosyjskich samolotów.

 • bostian

  Oceniono 43 razy 39

  To ta potężna armia? Nawet nie ma komu poderwać samolot na patrol czy do walki? Śmieszne państwo z kartonu pod rządami szaleńców.

 • adam.c.54

  Oceniono 40 razy 34

  A po co im MIG29 przeciez maja jeszcze ,,szybowce macierewicza" no i drzwi od stodoly!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX