ABW: funkcjonariusz SKW zatrzymany w sprawie gromadzenia tajnych materiałów

Funkcjonariusz Służby Kontrwywiadu Wojskowego został zatrzymany w sprawie gromadzenia tajnych materiałów, które mógł następnie wykorzystać już po opuszczeniu jednostki. Zatrzymanie przeprowadzone zostało przez ABW.
Zobacz wideo

Jak nieoficjalnie podaje TVN24, do zatrzymania doszło w czwartek 14 listopada w Warszawie. Prokuratura na razie nie chce wypowiadać się w tej sprawie. - Postępowanie oparte jest o niejawny materiał dowodowy, nie jest więc możliwe informowanie opinii publicznej o jego szczegółach - powiedział rzecznik Prokuratury Krajowej.

Zatrzymania funkcjonariusza SKW mieli dokonać śledczy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jeden z rozmówców TVN24 przyznał, że do akcji wkroczyła ABW, ponieważ Służba Kontrwywiadu Wojskowego nie ma uprawnień do działań procesowych, nawet jeśli wcześniej sprawdzała swojego pracownika i wykryła pewne nieprawidłowości.

ABW zatrzymało funkcjonariusza SKW: błyskawiczny awans i zbieranie tajnych dokumentów przed odejściem "do cywila"

Funkcjonariusz SKW miał zostać zatrzymany w trakcie "odchodzenia do cywila". Pracę w kontrwywiadzie miał zacząć 10 lat temu. Wcześniej, od 1990 roku służył w wojsku dochodząc do szczebla asystenta jednego z generałów. Po tym, jak ministrem obrony narodowej został Antoni Macierewicz, funkcjonariusz nagle awansował od stopnia podoficera aż do majora.

Według nieoficjalnych informacji TVN24 mężczyzna miał w ostatnim czasie gromadzić tajne materiały, które mogły być wykorzystane przez niego już po opuszczeniu szeregów służby. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński doprecyzował:

Zarzuty dotyczą przestępstw określonych w art. 231 § 2 kk w zb z art. 265 § 1 kk (przekroczenia uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i wykorzystania wbrew przepisom ustawy informacji niejawnych o klauzuli tajne i ściśle tajne), art. 231 § 1 kk w zb z art. 265 § 1 kk w zb z art. 276 kk (przekroczenia uprawnień i niedopełniania obowiązków służbowych, wykorzystania wbrew przepisom ustawy informacji niejawnych oraz ukrycia dokumentów, którymi nie miał prawa wyłączenie rozporządzać oraz art. 263 § 2 kk (posiadania w lokalu mieszkalnym kilkudziesięciu sztuk amunicji do broni palnej bez wymaganego zezwolenia).

Zadaniem Służby Kontrwywiadu Wojskowego jest m.in. przeciwdziałanie szpiegostwu i nadużyciom finansowym. Jednostka ta powstała w 2006 roku, wcześniej samodzielnie działała Służba Wywiadu Wojskowego, która zajmuje się zbieraniem informacji poza granicami kraju.

Więcej o:
Komentarze (45)
ABW: funkcjonariusz SKW zatrzymany w sprawie gromadzenia tajnych materiałów
Zaloguj się
 • hi2per

  Oceniono 31 razy 31

  Pokłosie rozwalenia WSI przez Androniego. Na miejsce doświadczonych agentów wywiadu, wprowadziło się podwójnych agentów Kremla.
  I niech trolle PiS nie piszą, że do była dekomunizacja. Mieliśmy najlepszą siatkę wywiadowczą w Afganistanie. Po rozwaleniu WSI zaczęli ginąć nasi żołnierze. Jak to powiedział Robert James Woolsey (były dyrektor CIA), PRÓBA wykrycia agenta obcego wywiadu kosztuje około miliona dolarów rocznie. A tu Antoni upublicznia listę naszych agentów oraz współpracowników i tłumaczy na język rosyjski jako pierwszy.

 • fakiba

  Oceniono 29 razy 27

  Antek biorą się za twoich ludzi , czas się pakować i do Moskwy wiać

 • phugoid

  Oceniono 19 razy 19

  moskwa zapewne ma od dawna kwity pederastyczne na tego sowieckiego szpiega ze skonnosciami do mlodziezy plci meskiej, i trzyma go za krocze po dzis dzien, zreszta mozna odniesc wrazenie ze nie tylko na niego...

 • wynanc2

  Oceniono 15 razy 13

  Szybko awansowany przydupas Antoniego? Z podoficera na majora? Brawo!

 • fakiba

  Oceniono 14 razy 12

  Antkowi ludzi trzebią , Antek będzie interweniował

 • andrzej.duxa

  Oceniono 7 razy 7

  awansowany przez Androna i gromadzil materiały przed odejsciem? aha

 • w_pis-du

  Oceniono 7 razy 7

  Typowy beneficjent "dobrej zniany". Ciekawe czy pracował tylko dla siebie, czy dla tego, co mu taki awans zapewnił.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX