TU-154M nr 102 przejęty przez Prokuraturę Krajową. Członkowie Podkomisji Smoleńskiej go zniszczyli

Prokuratura Krajowa włączyła samolot TU-154M nr 102 do materiału dowodowego śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej - informuje portal wPolityce.pl. Powodem jest działalność Podkomisji Smoleńskiej i konieczność uniknięcia "dalszych badań niszczących, czy też dekompletujących wyposażenie".

Decyzja Prokuratury Krajowej o włączeniu do materiału dowodowego śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej samolotu TU-154M nr 102 wynika z działalności Podkomisji Smoleńskiej - informuje wPolityce.pl, który dotarł do postanowienia prokuratury. Włączenie Tu-154M nr 102 oznacza, że każdy,  kto będzie chciał zbliżyć się do samolotu, za każdym razem będzie musiał uzyskać zgodę śledczych.

Karczewski o badaniach katastrofy smoleńskiej przez PiS: Niczego więcej się o niej nie dowiedziałem

Zobacz wideo

TU-154M nr 102 dowodem. Członkowie Podkomisji Smoleńskiej go niszczyli

Wcześniej maszyna wielokrotnie była przedmiotem oględzin biegłych i prokuratorów, nie dochodziło wtedy jednak do nieprawidłowości. Miały one za to miejsce w 2018 roku, po działaniach członków Podkomisji Smoleńskiej, kierowanej przez Antoniego Macierewicza. W związku z tym we wrześniu 2018 roku, gdy do prokuratury dotarły informacje o demontażu części samolotu, śledczy zwrócili się do MON z prośbą o inwentaryzację oraz przywrócenie maszyny do stanu pierwotnego. Inwentaryzacja wykazała jednak, że jest to niemożliwe, bo Podkomisja Smoleńska spowodowała "uszkodzenia krytycznych elementów siłowych konstrukcji" samolotu, a zmiany są "trwałe i nieodwracalne".

Jak podkreślają śledczy, Tu-154M nr 102 jest "istotnym źródłem" informacji na temat katastrofy smoleńskiej, gdyż jest on bliźniaczym modelem TU-154M nr 101, który rozbił się pod Smoleńskiem i jedynym dostępnym dla śledczych modelem tej maszyny na świecie.