Telewizja Republika ocenzurowała własny materiał po tym, jak jego bohater okazał się gejem

"Wzruszające! Mężczyzna adoptował dziewczynkę z zespołem Downa, którą wcześniej odrzuciło 30 rodzin" - tak zatytułowany był artykuł opublikowany przez Telewizję Republika. Prawicowi redaktorzy pochylili się nad historią pracującego z niepełnosprawnymi dziećmi Włocha, który adpotowął upośledzoną dziewczynkę. Jednak gdy dziennikarze Republiki zorientowali się, że inspirujący się chrześcijańskim ideałem miłosierdzia Luca Trapanese jest gejem, artykuł zniknął z serwisu.

Artykuł Telewizji Republika nie jest już dostępny pod oryginalnym adresem, ale jego kopię można znaleźć w Internet Archive. Dziennikarze Republiki przytaczają historię Luki Trapanese'a: w wieku 14 lat po stracie przyjaciela, który zachorował na czerniaka, Włoch udał się do Lourdes, gdzie przeszedł przemianę i postanowił wspierać ludzi chorych. Jako dorosły mężczyzna założył stowarzyszenie zajmujące się aktywizacją młodych ludzi z niepełnosprawnościami.

Jak pisze Telewizja Republika, gdy Luka podjął decyzję o tym, że chce adoptować dziecko jako samotny ojciec był w niekorzystniej sytuacji. Jednak dzięki temu, że gotowy był zaopiekować się dzieckiem z niepełnosprawnością lub będącym ofiarą przemocy, sąd przyznał mu opiekę zastępczą nad porzuconą przez matkę dziewczynką z zespołem Downa, której nie chciały adoptować kolejne pary. Po dwóch latach Luka mógł legalnie adoptować dziewczynkę i stał się jej ojcem. Historia wzruszyła redaktorów Republiki. Nie doczytali oni jednak, że Luca Trapanese jest homoseksualny.

>>> Chcesz wiedzieć więcej o adopcji dzieci? Zobacz wideo:

Zobacz wideo

Historia, która poruszyła Włochy

Zanim jego historia pojawiła się w prawicowym serwisie, Luca poruszył serca i sumienie Włochów. 41-letni mężczyzna od czasu pielgrzymki do Laudres swoje życie poświęcił pomocy innym. Jeszcze jako nastolatek pracował jako wolontariusz w Indiach i Afryce, współpracując m.in z Matka Teresą. Od ponad 10 lat prowadzi w Neapolu stowarzyszenie A Ruota Libra Otus. Jego celem jest wspieranie młodych ludzi z różnymi niepełnosprawnościami poprzez "nawiązywanie kontaktów towarzyskich, rozwijanie talentów raz integracje ze społecznością". Organizacja prowadzi warsztaty rzemieślnicze, wspólny ogród i pasiekę. Choć prowadzona jest przez osoby wykwalifikowane by "stawić czoła cierpieniu i złożonym problemom związanych z niepełnosprawnością", w założeniu ma ono przypominać "wspólnotę rodzinną".

O Luce stało się głośno kiedy adoptował cierpiącą na zespół Downa porzuconą przez matkę dziewczynkę. Jak mówi w wywiadzie dla "Corriere Del Mezzogiorno", jego historia jest wyjątkowa, ponieważ "burzy wiele stereotypów na temat ojcostwa, religii i rodziny". Mężczyzna otwarcie mówiący o swojej homoseksualności wyjaśnia, że "od zawsze chciał być ojcem". Mówi też, że nie bał się adoptować niepełnosprawnego dziecka, a pomysł by to zrobić dojrzewał w nim od dawna. Pytany czy nie obawia się tego, że jego córka dorastać będzie bez matki odpowiada: "Myślę, że Alba będzie szczęśliwym dzieckiem, tak jak ja jestem szczęśliwy dzięki niej. W jej życiu jest wiele punktów odniesienia, poczynając od niani Luizy i jego matki chrzestnej, która jest jednym z moich najlepszych przyjaciół, jak również "babci, wujków i kuzynów".

Luka napisał książkę pt. "Nata per te" (pol. "Urodzona dla Ciebie") i dla wielu Włochów stał się bohaterem. Jego profil w mediach społecznościowych śledzi ponad 100 tys. osób, a jego wspólne zdjęcia z córką - jak piszą dziennikarze Telewizji Republika - "wyciskają łzy".

 
 
Więcej o: