W Lublinie pochowano 22 osoby, które przekazały ciała nauce. "Znak braterstwa międzyludzkiego"

W Lublinie odbył się pochowano 22 osoby, które postanowiły, by po śmierci ich ciała przysłużyły się nauce. Taki pogrzeb zdarza się raz na trzy lata. Na liście donatorów Uniwersytetu Medycznego znajduje się już 400 osób.

O pogrzebie, który odbył się w piątek, pisze "Kurier Lubelski". - 20 urn z prochami zmarłych złożono we wspólnym grobowcu ufundowanym przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Dwie urny złożono w innych miejscach. Pogrzeb odbył się w piątek w kaplicy na Majdanku. Przy czym ostatnie pożegnanie pięciu donatorów miało charakter świecki - powiedziała lokalnemu dziennikowi Jolanta Lisiecka, koordynatorka programu donacji zwłok na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

>>> Nowe formy pochówku? Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Zobacz wideo

W pogrzebie wzięli bliscy zmarłych oraz studenci i wykładowcy uniwersytetu. Ks. dr Ryszard Podpora z Archidiecezji Lubelskiej stwierdził, że to wyraz szacunku do donatorów. Podkreślił, że te osoby służyły dobrem również po śmierci. - Jest to piękny gest. W pewnym sensie jest to znak braterstwa międzyludzkiego, otwartości na innych, by im pomóc w przygotowaniu się do bycia lekarzem - powiedział duchowny.

Lublin. Pogrzeb 22 osób, które przekazały ciała nauce

Jak opisuje "Kurier", z ciał 22 osób przez kilka lat skorzystało ok. dwóch tysięcy studentów. Dotychczas odbyły się cztery pogrzeby donatorów. Na liście osób, które zdecydowały się na oddanie swojego ciała Uniwersytetowi Medycznemu w Lublinie jest 400 donatorów. 

Więcej o:
Komentarze (102)
W Lublinie pochowano 22 osoby, które przekazały ciała nauce. "Znak braterstwa międzyludzkiego"
Zaloguj się
 • awojli55

  Oceniono 82 razy 80

  może kochani komentatorzy byście uszanowali decyzję ludzi którzy chcą pomóc. sam jestem donatorem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

 • tadian

  Oceniono 60 razy 60

  Chwala tym ludziom!!

 • prawdziwek89

  Oceniono 42 razy 38

  Wielka sprawa. Tacy ludzie potrafili COŚ DAĆ Z SIEBIE. Większość z nas to tylko egoiści myślący wyłącznie o sobie.

 • maregg

  Oceniono 29 razy 27

  Szacunek .

 • majacywszystkogdzies

  Oceniono 25 razy 11

  “Odbył się pochowano“. Warto czytać własne teksty przed publikacją.

 • kot_kotando

  Oceniono 13 razy 7

  Ja chciałem się ofiarować nauce, ale trochę za dużo formalności. Trzeba notarialnie upoważnić konkretną osobę do zajęcia się moim ciałem, a skąd ja mogę wiedzieć, kto w chwili mojej śmierci będzie mógł załatwiać formalności w moim imieniu?

 • dod201701

  Oceniono 15 razy 7

  Szacunek dla donatorów. Mam nadzieję, że wkrótce skończy się temat brakujących ciał, ponieważ zastąpią je fantomy. Im szybciej tym lepiej. Będziemy miec lepiej wyszkolonych lekarzy. I pewnie też więcej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX