W Lublinie pochowano 22 osoby, które przekazały ciała nauce. "Znak braterstwa międzyludzkiego"

W Lublinie odbył się pochowano 22 osoby, które postanowiły, by po śmierci ich ciała przysłużyły się nauce. Taki pogrzeb zdarza się raz na trzy lata. Na liście donatorów Uniwersytetu Medycznego znajduje się już 400 osób.

O pogrzebie, który odbył się w piątek, pisze "Kurier Lubelski". - 20 urn z prochami zmarłych złożono we wspólnym grobowcu ufundowanym przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Dwie urny złożono w innych miejscach. Pogrzeb odbył się w piątek w kaplicy na Majdanku. Przy czym ostatnie pożegnanie pięciu donatorów miało charakter świecki - powiedziała lokalnemu dziennikowi Jolanta Lisiecka, koordynatorka programu donacji zwłok na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

>>> Nowe formy pochówku? Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Zobacz wideo

W pogrzebie wzięli bliscy zmarłych oraz studenci i wykładowcy uniwersytetu. Ks. dr Ryszard Podpora z Archidiecezji Lubelskiej stwierdził, że to wyraz szacunku do donatorów. Podkreślił, że te osoby służyły dobrem również po śmierci. - Jest to piękny gest. W pewnym sensie jest to znak braterstwa międzyludzkiego, otwartości na innych, by im pomóc w przygotowaniu się do bycia lekarzem - powiedział duchowny.

Lublin. Pogrzeb 22 osób, które przekazały ciała nauce

Jak opisuje "Kurier", z ciał 22 osób przez kilka lat skorzystało ok. dwóch tysięcy studentów. Dotychczas odbyły się cztery pogrzeby donatorów. Na liście osób, które zdecydowały się na oddanie swojego ciała Uniwersytetowi Medycznemu w Lublinie jest 400 donatorów.