Publicysta ujawnił nazwisko ofiary księdza pedofila. Towarzystwo Chrystusowe wydało oświadczenie

Związany m.in. z Radiem Maryja publicysta Stanisław Michalkiewicz opublikował dane ofiary księdza pedofila po tym, jak ta wygrała z nim proces. Od tego zachowania odcięło  się Towarzystwo Chrystusowe, zakon, z którego wywodzi się ksiądz.
Zobacz wideo

Towarzystwo Chrystusowe wydało oświadczenie w związku z wpisem, w którym publicysta Stanisław Michalkiewicz ujawnił prawdziwe imię i nazwisko kobiety - ofiary księdza pedofila. Michalkiewicz wcześniej porównał ją do "k***y" po tym, jak sąd przyznał jej milion złotych odszkodowania od zakonu za krzywdy wyrządzone przez jednego z duchownych. Gdy sam został skazany, ujawnił jej nazwisko. 

Towarzystwo Chrystusowe stoi na straży szacunku wobec ofiary byłego zakonnika i przysługującego jej prawa do anonimowości. Dlatego w odniesieniu do dzisiejszych doniesień medialnych o ujawnieniu danych personalnych informujemy, że nie akceptujemy tego typu zachowań

- czytamy w komunikacie na stronie zakonu. 

Zachowanie Michalkiewicza zostało potępione także przez innych dziennikarzy, w tym katolickiego publicystę Tomasza Terlikowskiego. "Nie ma w języku ludzi cywilizowanych odpowiednich słów na określenie kogoś, kto najpierw nazywa ofiarę księdza pedofila k..., a potem - gdy zostaje za to skazany - ujawnia jej dane. I nie ma dla tego usprawiedliwienia. Żadnego" - napisał na Twitterze. 

Precedensowy wyrok ws. molestowania przez księdza 

Kobieta - przedstawiana w mediach pod fałszywym imieniem Katarzyna - jako nastolatka została wysłana przez rodziców do internatu, gdzie później przez wiele miesięcy była bitwa, gwałcona, więziona i odurzana przez księdza Romana B. Długo po tym, ksiądz wciąż wykonywał posługę i kontaktował się z dziećmi - opisywała w reportażu "Ksiądz pedofil odprawia dalej" w "Dużym Formacie", Justyna Kopińska.

Zakonnik należący do Towarzystwa Chrystusowego został skazany za te czyny na karę 4 lat pozbawienia wolności oraz otrzymał czteroletni zakaz wykonywania zawodów związanych z nauczaniem dzieci. Kobiecie przyznano milion złotych zadośćuczynienia. Wyrok był precedensowy nie tylko ze względu na wysokość zadośćuczynienia, ale też fakt, że sądy uznały, iż za czyny związane z pełnioną przez księdza funkcją odpowiada Kościół - a konkretnie Towarzystwo Chrystusowe.

Zakon złożył w tej sprawie kasację do Sądu Najwyższego. W ubiegłym tygodniu złożono petycję z podpisami 16 tysięcy osób, skierowaną do Towarzystwa Chrystusowego z prośbą o wycofanie skargi.

Więcej o:
Komentarze (146)
Publicysta ujawnił nazwisko ofiary księdza pedofila. Towarzystwo Chrystusowe wydało oświadczenie
Zaloguj się
 • pandzik

  Oceniono 71 razy 63

  No to pozew i kolejny milion na konto. Tym razem od tego smiecia michalkiwicza

 • krynolinka

  Oceniono 37 razy 27

  Mściwa bestia z tego Michalkiewicza. W ramach obchodów dzisiaj dnia toalet życzę gadzinie, żeby miał dożywotnie rozwolnienie!

 • fafik.laciaty

  Oceniono 23 razy 23

  Zakon już się nauczył, że za takie rzeczy się buli grubą kasę, więc się odcina. Pan Michalkiewicz zaś wyraźnie chciał zostać bankrutem i właśnie mu się to udało.
  Za niedługo będzie do Caritasu po ciepłą zupkę zasuwał, bo po tym numerze, to jak komornik mu zostawi jedną parę gaci, to powinien być szczęśliwy.

 • mvoda

  Oceniono 27 razy 23

  Terlikowski się myli, są takie słowa i ten kraj jest pełny ludzi o podobnej mentalności. Michalkiewicz to wręcz stereotypowy przykład katowolaka, oszołoma zatrutego nienawiścią.

 • pako19

  Oceniono 22 razy 22

  to towarzystwo nie ma nic wspólnego z Jezusem. Gdyby żył nie przyznałby się to nich.

 • antipatico

  Oceniono 17 razy 17

  Towarzystwo Chytrusowe ociepla wizerunek. Dla kasy, Panie, dla kasy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX