Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 24 listopada zrobimy zakupy?

Od 2018 roku obowiązuje ustawa ograniczająca handel w niedziele i dni świąteczne. W związku z tym konieczne jest zwracanie uwagi na to, w których terminach w danym miesiącu wypada handlowa niedziela.
Zobacz wideo

Zgodnie z ustawą, w 2019 roku zakupy w niedziele można robić tylko raz, pod koniec miesiąca. W najbliższym czasie możemy jednak liczyć na wyjątek: w grudniu wyznaczone zostały dwie niedziele, kiedy wszystkie sklepy i centra handlowe będą otwarte.

Niedziele handlowe 2019. Czy 24 listopada wypada niedziela handlowa?

Niedziela bez zakazu handlu wypada w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a ta właśnie przypada 24 listopada. Tego dnia centra handlowe i duże sklepy będą więc otwarte. W pozostałe niedziele można robić zakupy w sklepach, które nie zostały objęte zakazem handlu. Taka regulacja nie dotyczy placówek usługowych i handlowych takich jak apteki, kawiarnie, cukiernie, stacje benzynowe, kwiaciarnie, sklepy gdzie sprzedaje właściciel lub jego rodzina. Otwarte mogą być także sklepy pełniące funkcję placówki pocztowej.

Niedziele handlowe od 2020 roku będą wypadać maksymalnie siedem razy w roku

Kolejna zmiana dotycząca terminów niedziel handlowych czeka nas od stycznia 2020 roku. Od tego czasu sklepy będą mogły być otwarte w niedziele maksymalnie siedem razy w roku. Handlowa niedziela będzie wypadać w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, niedzielę poprzedzającą Wielkanoc czy ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Więcej o: