Pomorze. Znaleziono ciało żubra z odciętą głową. Nieoficjalnie: Miał rany postrzałowe. Policja szuka sprawców

W miejscowości Dąbrówno na Pomorzu spacerowicze natrafili na zwłoki żubra. Zwierzę miało odciętą głowę. Policja poszukuje sprawców śmierci żubra oraz sprawdza, czy w tym czasie w okolicy nie zaplanowano polowań.
Zobacz wideo

Jak podaje RMF FM w niedzielę 17 listopada w godzinach wieczornych w miejscowości Dąbrówno w województwie pomorskim spacerowicze znaleźli zwłoki żubra. Zwierzę miało odciętą głowę.

Policja sprawdza, czy w okolicy odbywały się polowania

- Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia, wykonali oględziny i przesłuchali świadków. W tuszy żubra funkcjonariusze ujawnili przestrzeliny. Zarówno głowa jak i tusza zwierzęcia zostały zabezpieczone do dalszych badań - poinformowała rzeczniczka słupskiej policji Monika Sadurska. 

Z nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy wynika, że zwierzę miało co najmniej dwie rany postrzałowe. Szczegółowe badania mają ustalić, czy żubr żył w momencie, kiedy ktoś odcinał mu głowę. Dodatkowo policjanci starają się ustalić z jakiej dokładnie broni oddano strzały. - Ustalamy, czy w chwili tego zdarzenia były polowania. Jeżeli okaże się, że odbywały się polowania, będziemy zabezpieczać dokumentację i przesłuchiwać kolejnych świadków. Nasze czynności zmierzają do ustalenia sprawcy lub sprawców - przekazała rzeczniczka policji w Słupsku.

Najprawdopodobniej zabity żubr jest zwierzęciem, które od kilku tygodni widywane było w okolicach powiatu lęborskiego i bytowskiego. Żubr jest chroniony na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody oraz na mocy rozporządzenia ministra środowiska z 16 grudnia 2016 roku o ochronie gatunkowej zwierząt. Od 1966 roku żubr znajduje się w Czerwonej Księdze gatunków zagrożonych wyginięciem wydawanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i Jej Zasobów.

Więcej o: