Kraków. Największy szpital w Polsce przeprowadza się do nowej siedziby. Radiowozy pilotują karetki

Rozpoczęła się pierwsza tura przeprowadzki Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie do nowej siedziby. Tuż przed godziną 9 ruszył transport pacjentów z ulic Kopernika i Śniadeckich (Grzegórzki) na Prokocim.

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie została otwarta 29 października. To jedna z najnowocześniejszych i największych placówek medycznych nie tylko w Polsce, ale także w tej części Europy Środkowo-Wschodniej. Na terenie liczącym 15 hektarów powstało dziesięć budynków medycznych. Znajduje się w nich 925 łóżek dla chorych, 25 oddziałów klinicznych oraz 27 specjalistycznych poradni. Przygotowania do budowy tych obiektów trwały kilkadziesiąt lat.

- Pamiętam, jak wiele osób pytało mnie, czy ta inwestycja ma sens. Dziś w Uniwersytecie Jagiellońskim uruchamiamy szpital godny XXI wieku. To ogromny powód do dumy - mówił rektor UJ prof. Wojciech Nowak w dniu otwarcia nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

>>> Tak wyglądała eskorta policji:

Zobacz wideo

Przeprowadzka Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Policja pomaga medykom

Pierwsi pacjenci pojawią się w nowych salach Szpitala Uniwersyteckiego właśnie dzisiaj. Po godzinie 9, po śniadaniu i podaniu porannych leków, ruszył transport z placówek na ulicach Kopernika i Śniadeckich. Pierwszą turę przeprowadzki zaplanowano na trzy dni: 18, 19 i 20 listopada. Dziś przetransportowani zostaną pacjenci oddziałów nefrologii, chorób zakaźnych, anestezjologi i intensywnej terapii oraz stacji dializ. Obiad zjedzą już w nowej siedzibie szpitala.

Szpital planuje, że w czasie I tury przeprowadzki przeniesie ok. 200 pacjentów. Są oni transportowani transportem szpitalnym, pod opieką personelu medycznego. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", karetki z pacjentami pilotują radiowozy na sygnałach. Na niektórych skrzyżowaniach trasę zabezpieczają policjanci. Przez kolejne trzy dni pacjenci będą transportowani od godziny 8:30 do 16. 

"Pacjenci zgłaszający się do hospitalizacji w dniu przenosin danego oddziału będą przyjmowani w starej siedzibie do godziny 7.30, a od godz. 7.30 już w nowej siedzibie w Krakowie-Prokocimiu" - czytamy na stronie internetowej szpitala. Placówka informuje także, że pacjenci w stanach nagłych przyjmowani będą w dotychczasowej siedzibie SOR na ul. Kopernika 50. Kolejna tura przeprowadzki planowana jest na przełom lat 2019-2020, trzecia i ostatnia - na pierwszy kwartał 2020 roku. 

Więcej o: