Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 24 listopada sklepy będą otwarte?

W marcu 2018 roku wprowadzona została ustawa, której celem było ograniczenie liczby niedziel handlowych. Jakie zmiany czekają nas od przyszłego roku i czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?
Zobacz wideo

Kiedy w listopadzie wyznaczona została niedziela bez zakazu handlu? Zgodnie z założeniami zawartymi w ustawie w tym roku zakupy w niedziele można robić tylko raz w miesiącu. W najbliższym czasie możemy liczyć na wyjątek: w grudniu ze względu na święta Bożego Narodzenia wyznaczone zostały dwie niedziele, kiedy wszystkie sklepy i centra handlowe będą mogły być otwarte.

Niedziele handlowe 2019. Czy zrobimy zakupy w niedzielę 24 listopada?

Zgodnie z ustawą w 2019 roku niedziela bez zakazu handlu wypada w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. W związku z tym 24 listopada centra handlowe i duże sklepy będą otwarte.

Niedziele handlowe od 2020 roku będą wypadać maksymalnie siedem razy w roku

Zakaz handlu miał dotknąć przede wszystkim centra handlowe oraz sieci dużych sklepów. Od marca 2018 roku w każdą niedzielę otwarte mogą być jedynie mniejsze sklepy prowadzone przez właścicieli (również sklepy franczyzowe jak Carrefour Express) lub sklepy pełniące funkcje placówek pocztowych (np. Żabka) oraz dodatkowo apteki, cukiernie, stacje benzynowe czy sklepy z pamiątkami. Od 2020 roku zakaz handlu będzie jeszcze bardziej restrykcyjny. Zakupy będziemy mogli zrobić jedynie w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz niedzielę poprzedzającą Wielkanoc oraz ewentualnie w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Więcej o: