Łańcut. Radni nie chcą osiedla Jana Pawła II, zmieniają jego nazwę. Duchowni "nie mogą w to uwierzyć"

Radni Łańcuta podczas ostatniej sesji rady miasta postanowili zmienić nazwę osiedla Jana Pawła II na Księże Górki. Decyzja polityków nie przypadła do gustu lokalnym duchownym, którzy wydali w tej sprawie oświadczenie. "Nie możemy uwierzyć, że w naszym mieście, żyją ludzie, którym przeszkadza Jan Paweł II" - piszą.
Zobacz wideo

Jak podaje portal nowiny24.pl podczas sesji rady miasta, która odbyła się 6 listopada, przyjęto uchwałę na mocy której zmieniono nazwę najbardziej rozwijającego się osiedla w Łańcucie. Za przyjęciem uchwały, która zmieniła nazwę osiedla z Jana Pawła II na Księże Górki głosowało 11 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu, a tylko jeden był przeciw.

Radni Łańcuta zmienili nazwę osiedla z Jana Pawła II na Księże Górki

Decyzja polityków wywołała niezadowolenie wśród niektórych mieszkańców oraz lokalnych duchownych. Na stronie internetowej parafii pw. świętego Stanisława Biskupa można przeczytać, że zmiana nazwy osiedla jest dla księży niezrozumiała. "Przypominamy, że poprzednia Rada przeprowadziła szerokie konsultacje w tym zakresie i umotywowała swą decyzję. Nie możemy uwierzyć, że w naszym mieście, żyją ludzie, którym przeszkadza Jan Paweł II, bo jak inaczej logicznie wytłumaczyć podjętą decyzję" - napisano w oświadczeniu.

Duchowni zaznaczają, że nazwy większości osiedli w Łańcucie wywodzą się od nazw głównych ulic, które przebiegają w danym regionie, dlatego też w mieście znajdują się osiedla Kardynała Wyszyńskiego, generała Maczka, generała Sikorskiego, 3-go Maja, Podwale czy Juliusza Słowackiego. "Jednak Jan Paweł II nie może być patronem osiedla, które powstaje na ziemi należącej ongiś do Kościoła. To dziwne, bardzo dziwne. Tłumaczenie, że przywrócono potoczną i przyjętą już w społeczeństwie nazwę jest nie na miejscu. We współczesną historię Łańcuta wpisała się już nazwa osiedla imieniem Jana Pawła. Decyzja obecnej Rady Miasta jest niezrozumiała" - brzmi dalsza część komunikatu.

Przewodniczący rady miasta przyznał, że nie rozumie tak dużego poruszenia związanego z decyzją przyjęcia uchwały. Radny podkreśla, że nazwa osiedla została zmieniona jedynie dlatego, by w dokumentach nie powielała się z nazwą głównej ulicy oraz szkoły. Dodatkowo Adam Opałka wskazuje, że Księże Górki od dawna jest nazwą używaną dla tego osiedla przez mieszkańców.

- Mówi się, że Łańcut nie uszanował i nie upamiętnił Jana Pawła II. Dla mnie to autorytet i byłbym ostatnią osobą skłonną, żeby odrzucić uczczenie tak wielkiej postaci. Obecna rada miasta nazwała główną ulicę na rozbudowywanym osiedlu imieniem Jana Pawła II. Jest szkoła podstawowa imienia Jana Pawła II. Na pewno w 2020 r. Miasto Łańcut w sposób szczególny uczci pamięć papieża z okazji Roku Jana Pawła II - wyjaśnił w rozmowie z "Wyborczą" przewodniczący rady.

Więcej o: