Prymas Polski o pogrzebie abp. Paetza: Trzeba zaufać tutaj przede wszystkim Stolicy Apostolskiej

Abp Wojciech Polak, prymas Polski, odniósł się do sprawy pochówku abp. Juliusza Paetza w poznańskiej katedrze. - Myślę, że trzeba zaufać tutaj przede wszystkim Stolicy Apostolskiej, która zna sprawę księdza arcybiskupa - powiedział.
Zobacz wideo

Prymas Polski na antenie TVN24 został zapytany o to, czy abp Juliusz Paetz rzeczywiście zostanie pochowany w katedrze w Poznaniu w krypcie biskupów. Powiedział, że nie potrafi powiedzieć, czy byłoby to odpowiednie miejsce do pochowania zmarłego w piątek arcybiskupa, ponieważ nie zna sprawy, a o sytuacji dowiedział się z mediów. - Nie wiem jakie są motywy, które tym kierują - stwierdził.

Prymas Polski: Należy zaufać papieżowi

Abp Wojciech Polak powiedział, że należy zaufać papieżowi w tej kwestii, ponieważ on zna sprawę i jego głos będzie decydujący.

Myślę, że trzeba zaufać tutaj przede wszystkim Stolicy Apostolskiej, która zna sprawę księdza arcybiskupa. Ojciec Święty podejmował decyzję, więc Ojciec Święty też będzie rozstrzygał

- wyjaśnił duchowny. Stwierdził, że sam nie będzie tego rozstrzygał, ponieważ nie dotyczy to jego diecezji.

Śledztwo wobec abp. Juliusza Paetza

W 2002 roku wszczęto wobec abp. Juliusza Paetza śledztwo. Oskarżono go wówczas o molestowanie seksualne kleryków i księży. Ten, mimo że wszystkiego się wyparł, ustąpił z funkcji metropolity poznańskiego. Dostał zakaz udzielania święceń i bierzmowania, a także konsekrowania kościołów, głoszenia kazań czy przewodniczenia publicznym uroczystościom. Mimo zakazu z Watykanu koncelebrował msze.

Więcej o: