Akcja ratownicza GOPR w Jaskini Wszystkich Świętych. Grotołaz spadł z wysokości kilku metrów

W Jaskini Wszystkich Świętych w rezerwacie przyrody Sokole Góry z wysokości ok. 6-10 metrów spadł grotołaz. W akcję ratowniczą zaangażowane jest Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i śląscy strażacy.

Grotołaz zwiedzający Jaskinię Wszystkich Świętych w rezerwacie przyrody Sokole Góry jest przytomny, wszystko wskazuje na to, że odniósł obrażenia - podaje portal Onet.pl na podstawie doniesień Polskiej Agencji Prasowej. Mężczyzna znajduje się na głębokości ok. 60 metrów, spadł z wysokości ok. 6-10 m.

Jak dowiedział się portal Gazeta.pl, grotołaz ma ok. 40-50 lat. Mężczyzna wszedł do jaskini wraz z pięcioma innymi grotołazami. Tylko jemu nie udało się wyjść na zewnątrz.

Zobacz także: Czy wiesz, co zrobić, gdy zaginie ktoś bliski?

Zobacz wideo

- Ratownicy GOPR robią dojście, należy wykuć część tej jaskini, żeby dało się tę osobę ewakuować. Na miejscu działa 18 ratowników GOPR i 24 funkcjonariuszy straży pożarnej - mówi w rozmowie z Gazeta.pl kapitan Marcin Pudło z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. 

Na razie nie wiadomo, jak długo będzie trwała akcja ratownicza.

Więcej o:
Komentarze (37)
Akcja ratownicza GOPR w Jaskini Wszystkich Świętych. Grotołaz spadł z wysokości kilku metrów
Zaloguj się
 • sieceonk

  Oceniono 4 razy 4

  aby zakończyć bezsensowne gadki o płaceniu to może wszyscy, którzy zostaną ranni w wypadkach samochodowych przy jednoczesnym przekroczeniu szybkości, złamaniu innych zasad ruchu drogowego, po alko, również powinni płacić za ratownictwo,
  niech dotyczy to również innych, którzy naruszyli przepisy i wymagają ratowania

  a co do wypadku - upadek z 10 m - gdzie??, zacisk I,

  btw wszyscy są ubezpieczeni, zarówno w taternictwie powierzchniowym jak i jaskiniowym

 • juma07

  Oceniono 6 razy 2

  A kumple go w huawei zostawili....

 • miszogun

  Oceniono 8 razy 2

  Kto i czym mierzył te wysokości? Nie byłem tam ze trzydzieści lat, ale tam nie ma miejsca z którego można spaść 10 metrów. Tam nie ma miejsca które było by na głębokości 60 metrów. Domyślam się że Piotr van der Koghen jak zwykle zawiadomił media zanim wyruszył na pomoc a przy okazji dokonał pomiarów metodą telepatyczną.
  Tam jest tylko jedno miejsce do rozkucia na długości 10 - 20 cm.. Jeśli to zrobią - zniszczą całą jaskinię, a myślę że dało by się wuja przepchnąć bez tego. Trochę wazeliny zamiast laski dynamitu.

 • myszoptak

  Oceniono 10 razy 2

  No proszę.
  I Wszyscy Święci nie pomogli?

 • miszogun

  Oceniono 11 razy 1

  O, widzę że mój wpis o głupotach z wymiarami w artykule już wcięło. No to wklejam potwierdzenie moich słów ze strony jaskiniejury.pI :
  Jaskinia Wszystkich Świętych. Do zwiedzania niezbędna jest lina oraz podstawowe umiejętności taternickie.

  Jaskinia rozpoczyna się pionową studnią (Studnią Warszawską), o głębokości 9,1 m, która doprowadza do zagruzowanej salki. Jej spąg stanowi rumosz skalny przemieszany z próchnicą. W najniższym miejscu znajduje się rozdroże. Na wprost, za ciasnym przesmykiem znajduje się nieduża, niska komórka. Z jej prawej, patrząc od góry, strony otwiera się bardzo małe przejście do Jaskini Olsztyńskiej - BAKK. Zaś z lewej strony, wg odkrywców, „...jego lewa odnoga prowadzi do niewielkiego rozszerzenia, na końcu którego umocowana była krata (zaraz po odkryciu jaskini), zamykająca wejście do dalszego ciągu jaskini. Za „kratą” widoczny jest zacisk ze śladami licznych nacieków, wyłamanych podczas pierwszego przejścia. Zacisk otwiera się do kolejnej studni, którą zwykle trawersuje się po jej lewej orograficznie stronie. Trawers wyprowadza na naturalny most skalny (Most Herberta), z jednej (południowej - J.Z.) strony podcięty przewieszonym 7-metrowym progiem, z drugiej dogodną do zejścia 7-metrową rynną. Z dna studni, przez korytarzyk pod mostem, dociera się do największej w jaskini komory (Sali Peny), której spąg tworzą masy piasku. Sala ta kończy się wyodrębnioną komorą, o dnie sugerującym istnienie syfonu piaskowego...”. Osiągnięta w tym miejscu głębokość wynosi –14 m.
  Gdzie tu 60 m głębokości?
  Gdzie 10 m z których można spaść?
  Zacisk który ci i d i o c i chcą rozkuć trzyma na długości 20 cm. Posmarujcie wuja wazeliną!

 • june-of-44

  Oceniono 13 razy 1

  Sam wszedł do dziury w ziemi a teraz tabun ludzi musi go wyciągać.
  Czy za miesiąc kolejny dziurowłaz znów będzie wzywał pomocy?

 • gangut

  Oceniono 6 razy 0

  Czyli trzeba zdewastować jaskinię bo jakiś głupek chciał sobie "pozwiedzać".

 • loneman

  Oceniono 5 razy -1

  Nazwa jaskini nie uchronila nikogo, jak to mozliwe 😳😵??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX