Ksiądz miał pisać do 13-latki: Jesteś niezłą kocicą. Prokuratura umorzyła sprawę

Prokuratura umorzyła sprawę księdza Mariusza J., który wysyłał wiadomości do 13-latki. Miał jej napisać m.in., że jest "niezłą kocicą". Duchowny trafił do świdnickiego domu emeryta.

Jak informuje wrocławska Gazeta Wyborcza, Mariusz J. jest księdzem, który do niedawna pełnił posługę w parafii św. Anny w Ząbkowicach Śląskich. W marcu matka 13-letniej dziewczynki złożyła doniesienie, że duchowny pisze wiadomości do jej córki. Jak dowiedziała się nieoficjalnie wyborcza.pl, ksiądz miał nazwać nastolatkę, którą prawdopodobnie przygotowywał do bierzmowania, "niezłą kocicą". Wówczas został on wydalony z parafii.

- Matkę zaniepokoiła korespondencja córki z osobą duchowną - mówił wyborcza.pl Tomasz Orepuk, szef świdnickiej prokuratury okręgowej.

Matka zgłosiła wówczas również, że podczas wycieczki szkolnej ksiądz ksiądz miał przytulać się do dziewczynki, a także ją pocałować. Przesłuchano rodziców innych uczennic, a także je same. Jednak nikt nie potwierdził doniesień kobiety.

Prokuratura umarza sprawę Mariusza J.

Znaczna część korespondencji księdza z dziewczynką została wykasowana. To, czemu przyjrzeli się śledczy nie dało podstaw, aby postawić księdzu zarzuty. Prokuratura Rejonowa w Ząbkowicach Śląskich umorzyła sprawę 21 października. Jak wyjaśnił wyborcza.pl Tomasz Orepuk, podstawą do podjęcia takiej decyzji był brak danych - nie wynikało z nich, że duchowny chciał się z nią spotykać, aby dokonać czynności pedofilskich. W czasie śledztwa potwierdzono, że niewątpliwie był kontakt przez wiadomości.

Zanim matka 13-latki złożyła doniesienie na policję, pojechała do kurii w Świdnicy. Po trzeciej interwencji 35-letniego Mariusza J. przeniesiono do domu emeryta.

Biskup Ignacy Dec niedawno ogłosił "Normy ochrony małoletnich oraz osób bezradnych w diecezji świdnickiej". Określono tam m.in., że zalecane jest unikanie żartów i komplementów o podtekście seksualnym, a kontakt z uczniami przez media społecznościowe i telefon wymagają zgody rodziców dziecka. Zalecenia mają obowiązywać od 18 listopada.

Więcej o:
Komentarze (267)
Ksiądz miał pisać do 13-latki: Jesteś niezłą kocicą. Prokuratura umorzyła sprawę
Zaloguj się
 • magda_breslau

  Oceniono 87 razy 77

  Wczoraj najbardziej wstrzasnal mna fakt, ze z 22 molestowanych przez ksiedza dziewczynek (9-11 lat!), rodzice az 11 z nich odmowili skladania zeznan!

  Czyli dla wiecej niz polowy rodzicow, dobro klechy molestujacego wlasne dziecko jest wazniejsze od samego dziecka. Tym rodzicom powinno odebrac sie prawa rodzicielskie, bo nie zasluguja na miano rodzicow.

 • mirek76pl

  Oceniono 47 razy 45

  Gdyby to prof. Grodzki pisał, to prokuratura odwiedziłaby go już o 6 rano a wieczorem byłaby „jedynka” w Wiadomościach. No ale w Wolsce księża mają jakiś inny kodeks karny.

 • andrzej.wald

  Oceniono 38 razy 34

  Podali info, że Paetza pochowają w katedrze. Myślałem, że to fake news ale to dzieje się naprawdę. Czekam na beatyfikację i ogłoszenie Paetza świętym.:-)

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 34 razy 32

  najbardziej skorumpowana i zakłamana instytucja na świecie... chcą ewidentnego zboka i pedofila pochować w jednej z najstarszych katedr w naszym kraju... NIE dla kościoła pedofilskiego w naszym kraju, rodzice! przestańcie posyłać wasze dzieci na lekcje rasizmu, koltunizmu i pedofilii, stop dla lekcji tzw religii w szkołach publicznych

 • Przemysław Swat

  Oceniono 33 razy 29

  To jest działanie celowe ziobrokratury,aby włos z głowy kleszemu pedofilowi nie spadł.
  Tylko w katolandzie mają takie traktowanie,bo wszędzie indziej na świecie od razu idzie siedzieć i się nie cackają z nimi.
  W takiej Australii kard.Pell siedzi i nikogo to nie dziwi,a tu w Polsce szczególnie za pisu to przekracza to wszelkie granice.
  Sojusz ołtarza z tronem pełną gębą,bo muszą się odwdzięczyć za poparcie pisu z ambon.

 • bogucjusz

  Oceniono 28 razy 24

  PiSlamski katolifat. Naród dał się wydymać Watykanowi bez wazeliny. Guano, nie naród.

 • magda_breslau

  Oceniono 30 razy 24

  Wczoraj, przy okazji przyznania sie ksiedza do molestowania 9-letnich dziewczynek,

  dowiedzialam sie, ze rodzice wiecej niz polowy dzieciakow, nie zgodzili sie na zeznania, wyzej stawiajac pedofila w koloratce niz wlasne dziecko. To jest miara polskiego skatoliczenia.

 • antropoid

  Oceniono 24 razy 20

  POZWALNIANI z podatków, z odpowiedzialności za przestępstwa, z prawem do kupna ziemi państwowej za bezcen (a obecnie w ogóle z monopolem na handel ziemią w RP...), z indoktrynacja kościelną w publicznych szkołach (salki parafialne powynajmowali sklepom) z wpływami na wszystkich szczeblach władzy itd. itd.

  CHCIAŁO durne polactwo państwa świętych krów - to ma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX