Abp Paetz ma zostać pochowany w archikatedrze. Terlikowski: decyzja skandaliczna i haniebna

Zmarły arcybiskup senior Juliusz Paetz zostanie pochowany w katedrze poznańskiej. Duchowny był oskarżany o molestowanie seksualne kleryków i księży. Katolicki publicysta Tomasz Terlikowski ocenił, że to decyzja "skandaliczna, bo nie licząca się z ofiarami".
Zobacz wideo

Kuria archidiecezjalna poinformowała, że pogrzeb abp. Juliusza Paetza będzie miał formę "ściśle prywatną" i odbędzie się w katedrze poznańskiej. Duchowny, który w związku z oskarżeniami o molestowanie seksualne miał zakaz m.in. głoszenia kazań, zmarł w piątek w wieku 84 lat. 

Miejsce pochówku oraz forma pogrzebu są zgodne z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego i zostały ustalone ze Stolicą Apostolską, Nuncjaturą Apostolską w Polsce oraz rodziną duchownego - poinformowała Archidiecezja.

Tę decyzję skomentował we wpisie na Facebooku katolicki publicysta Tomasz Terlikowski: 

"Wiele wskazuje na to, że miejscem pochówku będzie archikatedra. I trzeba powiedzieć jasno, że jeśli tak będzie to będzie to decyzja skandaliczna i haniebna. Skandaliczna, bo nie licząca się z ofiarami, a haniebna, bo dowodząca, że wina w takiej sytuacji nie ma znaczenia, i że solidarność hierarchii jest ważniejsza niż sprawiedliwość".

Publicysta ocenił, że "będzie to decyzja bardzo nieroztropna" i spodziewa się "problemu z profanowaniem katedry".

"Trudno sobie wyobrazić, by te wydarzenia nie przyciągnęły antyklerykałów, by nie sprawiły, że ten grób będzie regularnie bezczeszczony. I stanie się to na życzenie kurii, Stolicy Apostolskiej i rodziny" - napisał i dodał, że "jest jeszcze czas, by się z tej decyzji wycofać". 

Oskarżony o molestowanie seksualne

Arcybiskup Juliusz Paetz w latach 1996-2002 był arcybiskupem metropolitą poznańskim. 

Juliusz Paetz urodził się 2 lutego 1935 w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1959 roku. Był doktorem nauk teologicznych, biskupem diecezjalnym łomżyńskim w latach 1983-1996, arcybiskupem metropolitą poznańskim w latach 1996-2002, a od 2002 r. arcybiskupem seniorem archidiecezji poznańskiej.

W sprawie abp. Juliusza Paetza w 2002 roku wszczęto śledztwo, po tym, gdy oskarżono go o molestowanie seksualne kleryków i księży. Duchowny zaprzeczał oskarżeniom, ale ustąpił z funkcji metropolity poznańskiego.

Wobec abp. Paetza Watykan wydał zakaz - jeszcze w czasach, gdy papieżem był Jan Paweł II - udzielania święceń i bierzmowania, a także konsekrowania kościołów, głoszenia kazań czy przewodniczenia publicznym uroczystościom.

Mimo tych zakazów zdarzało się, że abp Paetz koncelebrował msze.

Więcej o: