Zbiorowa mogiła odkryta przy dawnym obozie w Treblince. IPN: Na razie nie będzie ekshumacji

Przy byłym obozie nazistowskim w Treblince znaleziono zbiorową mogiłę ofiar. Informację o tym przekazał Polskiej Agencji Prasowej pion śledczy IPN. Na miejscu trwają prace prokuratorów i międzynarodowego zespołu badaczy.

Odkrycia dokonano przy byłym niemieckim nazistowskim obozie pracy przymusowej Treblinka, w miejscu obecnego parkingu leśnego - podaje Onet, powołując się na Polską Agencję Prasową. Odkrycia dokonali prokuratorzy pionu śledczego IPN oraz międzynarodowy zespół biegłych.

IPN: Zbiorowa mogiła odnaleziona w Treblince

Jak informuje Onet, poza szczątkami ludzkimi w odkrytej mogile znaleziono także łuski od pocisków. Mogiła ma wymiary 4,5 na 3,4 metra. Nie wiadomo, jak wiele ciał ofiar się w niej znajduje. - Naszym celem na tym etapie nie jest doprowadzenie do ekshumacji, ale precyzyjne określenie liczby i wielkość znajdujących się tam jam grobowych - powiedział cytowany przez Onet szef pionu śledczego IPN. 

W ubiegły weekend IPN informował, że we wtorek w Treblince rozpoczną się prace zmierzające do odnalezienia mogił ofiar niemieckiego obozu. Na czele zespołu badaczy jest  - jak podano - szczeciński prokurator Marek Rabiega, a wśród biegłych naukowcy z Austrii i Norwegii, a także z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Więcej informacji wkrótce. 

Więcej o: