Zbiorowa mogiła odkryta przy dawnym obozie w Treblince. IPN: Na razie nie będzie ekshumacji

Przy byłym obozie nazistowskim w Treblince znaleziono zbiorową mogiłę ofiar. Informację o tym przekazał Polskiej Agencji Prasowej pion śledczy IPN. Na miejscu trwają prace prokuratorów i międzynarodowego zespołu badaczy.

Odkrycia dokonano przy byłym niemieckim nazistowskim obozie pracy przymusowej Treblinka, w miejscu obecnego parkingu leśnego - podaje Onet, powołując się na Polską Agencję Prasową. Odkrycia dokonali prokuratorzy pionu śledczego IPN oraz międzynarodowy zespół biegłych.

IPN: Zbiorowa mogiła odnaleziona w Treblince

Jak informuje Onet, poza szczątkami ludzkimi w odkrytej mogile znaleziono także łuski od pocisków. Mogiła ma wymiary 4,5 na 3,4 metra. Nie wiadomo, jak wiele ciał ofiar się w niej znajduje. - Naszym celem na tym etapie nie jest doprowadzenie do ekshumacji, ale precyzyjne określenie liczby i wielkość znajdujących się tam jam grobowych - powiedział cytowany przez Onet szef pionu śledczego IPN. 

W ubiegły weekend IPN informował, że we wtorek w Treblince rozpoczną się prace zmierzające do odnalezienia mogił ofiar niemieckiego obozu. Na czele zespołu badaczy jest  - jak podano - szczeciński prokurator Marek Rabiega, a wśród biegłych naukowcy z Austrii i Norwegii, a także z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Więcej informacji wkrótce. 

Więcej o:
Komentarze (112)
IPN: Zbiorowa mogiła odkryta przy dawnym obozie w Treblince
Zaloguj się
 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 9 razy 5

  To jest masowy grób przy obozie pracy, a nie przy obozie zagłady. Obóz zagłady jest umiejscowiony dobre 2 km od tego miejsca.

  To są dwa zupełnie różne obozy. W obozie pracy Niemcy trzymali głównie Polaków, jednorazowo maksymalnie ok 1 tys więźniów.

  W obozie zagłady Niemcy rękoma ROSJAN, Austriaków, Białorusinów, Łotyszy i Ukraińców mordowali polskich Żydów (Polaków wyznania mojżeszowego). Jednorazowo od 3 do 10 tys dziennie, łącznie min 800 tys ludzi.

 • zueoko

  Oceniono 9 razy 5

  Władzy przestały się podobać ekshumacje? Nieprawdopodobne.

 • myczyoni

  Oceniono 21 razy 5

  Ale wylało polackie szambo uuu ła!
  Te wszystkie wnuczki , których dziadkowie najpierw uwłaszczali się na Polakach Żydach a później wiernie umacniali władzę ludową.

 • andrew621

  Oceniono 6 razy 4

  Dobrze ,że ta kwestia została rozwiązana.

 • jobrave

  Oceniono 11 razy 3

  Spoko, okoliczny suweren sam zajmie się ekshumacją i szczegółowym przeglądem tego, co wykopie.

 • marcin1948

  Oceniono 27 razy 3

  "IPN: Na razie nie będzie ekshumacji "

  Nie będzie bo czekają na zgodę rabinów czy mogą kopać na swojej,Polskiej ziemi.

 • judo

  Oceniono 16 razy 2

  Rabin Owadia Josef
  "Goje rodzą się tylko po to, by nam służyć. Bez tego nie mieliby po co istnieć na tym świecie – powiedział Josef podczas wystąpienia w synagodze. – Po co goje są tak naprawdę potrzebni? Będą pracować, będą orać, będą zbierać plony. My zaś będziemy tylko siedzieć i jeść jak panowie – podkreślił. Potem porównał nie-Żydów do zwierząt pociągowych.
  – Tak jak każda osoba goje muszą oczywiście umrzeć, ale Bóg daje im długowieczność – stwierdził 90-letni Owadia Josef. Dlaczego? – Wyobraźcie sobie, że zdechł wam osioł. Stracilibyście w ten sposób pieniądze. To jest taki sam sługa. Właśnie dlatego goj otrzymuje długie życie. By dobrze pracować dla Żyda. "

 • elbertson

  0

  w latach 70 tych byliśmy tam na rajdzie , było składanie kwiatów, szliśmy po ziemi jakby posypanej białym grysem- to nie były kamienie - TO BYŁY MALUTKIE KOSTKI POMORDOWANYCH LUDZI !!!

 • adalberto3

  Oceniono 2 razy 0

  Prawdopodobnie mogiła Polaków z tzw. I obozu w Treblince. Groby z zagazowanymi ofiarami żydowskim (z getta w Warszawie) zostały zniszczone po likwidacji obozu zagłady (Treblinka II). W ten sposób Niemcy zlikwidowali świadków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX