Piramida w Rożnowie wymaga renowacji. Do naprawy są okna, wejście i stropy. Potrzeba 260 tys. zł

Piramida w Rożnowie zostanie poddana renowacji - informuje Radio Opole. Na naprawę tej wyjątkowej budowli potrzeba jednak przynajmniej 260 tys. zł. Na razie udało się zebrać 85 tys. zł.

Piramida w Rożnowie w Opolskiem, zlokalizowana 12 km od Kluczborka, jest jedną z kilku tego typu budowli w Polsce. Została zbudowana w 1780 roku i mierzy 9 metrów. Została zaprojektowana przez słynnego niemieckiego projektanta, Carla Gottharda Langhansa, autora m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie.

Były niemal doszczętnie zniszczone, ale mają nowe życie. Te zabytki odbudowano z ruin. Zobacz nasze wideo poniżej >>>

Zobacz wideo

Piramida w Rożnowie zostanie poddana renowacji

Rożnowska piramida - podobnie jak te w Egipcie - jest grobowcem. Pochowano w niej generała pruskiej armii, Augusta Freiherra von Ebena wraz z rodziną oraz członków rodu Rose, którzy byli kolejnymi właścicielami okolicznych ziem. Łącznie w grobie znajduje się 28 ciał.

Piramida w Rożnowie wielokrotnie była plądrowana, m.in. podczas II wojny światowej, lecz także przez złodziei.

W 2003 roku piramida została wpisana na listę zabytków województwa opolskiego. Dziś 239-letnią budowlę czeka renowacja. Jak informuje Radio Opole, na prace zewnętrzne, takie jak uzupełnianie cegieł, potrzeba 260 tys. zł. Na razie udało się zebrać 85 tys. zł, m.in. dzięki różnym instytucjom.

Na renowację piramidy potrzeba 260 tys. zł

Obecnie w zabytku ma miejsce zabezpieczanie okien. Kolejnym etapem będzie renowacja wejścia.
- Wygląda tragicznie, ale miejmy nadzieję, że uda się je naprawić. Potrzebujemy kolejnych pieniędzy - mówi w rozmowie z Radiem Opole Iwona Mendel, sołtys Rożnowa i zapowiada wysłanie wniosków o pomoc do kolejnych instytucji.

W renowację piramidy zaangażowana jest też sąsiednia gmina - Skałągi. Zdaniem jej sołtysa zabytkowi przydałaby się też odnowa wnętrza. - Do zrobienia są stropy, bo wszystko się obsypuje - wyjaśnia dziennikarzom radia. Renowacja wnętrza będzie jednak bardziej problematyczna - aby mogła się odbyć, trzeba będzie na pewien czas wynieść trumny ze szczątkami.

Więcej o: