Finał WOŚP 2020. Gdańsk upamiętni tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2020 w Gdańsku odbędzie się pod hasłem "Gdańsk dzieli się dobrem". W dniach 12-14 stycznia gdańszczanie będą wspominać tragicznie zmarłego prezydenta miasta Pawła Adamowicza.

Finał WOŚP w Gdańsku odbywa się co roku pod hasłem "Gdańsk dla orkiestry". Organizatorzy tego wydarzenia postanowili jednak, że w 2020 roku odbędzie się on pod hasłem "Gdańsk dzieli się dobrem", które upamiętnia Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska zmarł tragicznie 14 stycznia w wyniku ataku nożownika podczas finału WOŚP.

>>> Ostatnia puszka Pawła Adamowicza. Miał być 1000 złotych, zebrano prawie 16 milionów! 

Zobacz wideo

Finał WOŚP 2020 będzie miał miejsce w niedzielę 12 stycznia. Szacuje się, że tego dnia na ulicę Gdańska wyjdzie ok, 1,2 tysiąca wolontariuszy. Ich bazą będzie Europejskie Centrum Solidarności. Tego dnia w pobliżu budynku ECS odbędzie się koncert, w czasie którego zagrają m.in. Voo Voo, Organek, Lipali, Audiofil, Varius Manx z Kasią Stankiewicz i Kombi. Datki zebrane podczas finału WOŚP 2020 zostaną przeznaczone na specjalistyczny sprzęt medyczny służący do ratowania zdrowia i życia dzieci.

Finał WOŚP 2020 w Gdańsku. Odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Pawła Adamowicza

Władze miasta, Europejskie Centrum Solidarności oraz Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku współpracują ze sobą, aby przygotować zbliżający się finał WOŚP i w godny sposób uczcić pamięć zmarłego prezydenta Gdańska.

- Dociera do nas wiele sygnałów i inicjatyw, żeby upamiętnić wspólnie prezydenta Adamowicza. Ja po raz pierwszy będę wolontariuszką podczas WOŚP i bardzo się z tego cieszę, ale 13 stycznia to dla nas też rocznica tragicznego wydarzenia. Tego dnia chcieliśmy zaprosić do spotkania w ciszy i odsłonięcia tablicy poświęconej Pawłowi Adamowiczowi i tragicznemu wydarzeniu, to odbędzie się w okolicach Katowni, już trwają tam prace. Przestrzeń, w której stała scena rok temu, będzie teraz miejscem smutnych wspomnień i refleksji - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Po oficjalnym odsłonięciu tablicy zaplanowano spotkanie przy grobie prezydenta Adamowicza w Bazylice Mariackiej. Okolice Katowni mają zostać oświetlone w wyjątkowy sposób, a w mieście zabrzmią carilliony. Na 13 stycznia zaplanowano także promocję książki "Głosy gdańszczan". Publikacja ta poświęcona jest refleksjom mieszkańców miasta na temat tego, jak wpłynęły na nich wydarzenia ze stycznia 2019 roku.

Miasto zapowiada także, że 11 stycznia odbędzie się kolędowanie poświęcone pamięci zmarłego prezydenta Gdańska, a 14 stycznia -  msza święta w Bazylice Mariackiej, organizowana z inicjatywy władz miasta i rodziny Pawła Adamowicza.

Więcej o: