Amerykański sen redaktora Bakalarskiego. Pierwszy Polak bez wizy okazał się dziennikarzem TVP

"Marcin Bakalarski jest dziennikarzem Telewizji Polskiej i jako pierwszy Polak poleciał z Polski do Stanów Zjednoczonych bez wizy" - napisało w odpowiedzi na nasze pytania Centrum Informacji TVP. Materiał "Wiadomości", który celebrował pionierską podróż Bakalarskiego o fakcie tym nie wspomniał, podobnie jak o tym, że w przeszłości współpracował on z PiS.

"To był faktycznie historyczny i pełen emocji moment" - od tych słów zaczyna się wyemitowany we wtorek materiał przygotowany przez TVP dla uczczenia pierwszej podróży Polaka bez wizy do USA. Jego główny bohater Marcin Bakalarski palmę pierwszeństwa zawdzięcza temu, że zarejestrował się w umożliwiającym podróż do USA systemie Esta tuż po północy z 10 na 11 listopada. W Stanach Zjednoczonych szczęśliwiec powitany został przez samego Marcina Gortata.

Redaktor Bakalarski z TVP

Materiał TVP o "pierwszym Polaku bez wizy w USA" stał się hitem internetu. Jednak szybko okazało się, że zaszczyt bycia pierwszym Polakiem bez wizy w USA przypadł osobie nieprzypadkowej. Marcin Bakalarski poza licencjatem z amerykanistyki pochwalić może się polityczną karierą. W przeszłości był on rzecznikiem PiS w Łowiczu, społecznym asystentem senatora Przemysława Błaszczyka oraz posła Marka Matuszewskiego (obaj z PiS), jak również kandydatem na posła z Kongresu Nowej Prawicy.

To jednak nie wszystko. W odpowiedzi na pytania Gazeta.pl Centrum Informacji TVP potwierdziło, że Bakalarski jest pracownikiem TVP. Według serwisu NaTemat.pl, w TVP Info odpowiadał on za media społecznościowe. Ponadto miał być jedną z osób przeprowadzających w imieniu Telewizji Polskiej prowokacje na Marszu Równości w Warszawie, jak również członkiem ekipy TVP podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Z kolei serwis "wirtualnemedia.pl" informuje, że pracuje on w programie TVP. LA CABARET.

Nie ustawka, tylko "materiał poradnikowy"

W jaki sposób stał się pierwszym Polakiem bez wizy w USA? "Pan Marcin Bakalarski przeszedł standardową procedurę ESTA, tak jak każdy podróżny. Zarejestrował się w systemie tuż po północy z 10 na 11 listopada, a po trzech godzinach uzyskał zgodę na wjazd na terytorium Stanów Zjednoczonych. Następnie wykupił bilet i 11 listopada poleciał samolotem LOT do Los Angeles razem z towarzyszącą mu ekipą „Wiadomości” TVP1" - tłumaczą przedstawiciele Telewizji Publicznej. Jak podkreślają to, że był pierwszym Polakiem, który dostał się do USA bez wizy potwierdzili zarówno przedstawiciele linii lotniczej LOT, jak również przedstawiciel amerykańskiej administracji imigracyjnej.

Wcześniej, szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski zapewniał na Twitterze, że materiał nie jest "ustawką". Teraz TVP tłumaczy, że "materiał miał charakter poradnikowy pokazujący widzom, co należy zrobić, żeby polecieć do USA bez wizy".

>>>Jak wyglądały starania o zniesienie wiz? Co obiecywali kolejni amerykańscy prezydenci? Zobaczcie nasze wideo:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (199)
Amerykański sen redaktora Bakalarskiego. Pierwszy Polak bez wizy okazał się dziennikarzem TVP
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 64 razy 58

  " o pierwszym Polaku bez wizy w USA". Wstrzymał wizy, ruszył Ziemię, dobrej zmiany wydało go plemię.

 • krynolinka

  Oceniono 57 razy 47

  Kto nigdy nie był witany na lotnisku w USA przez Gortata w asyście kamer rządowej telewizji, niech pierwszy rzuci wizą!

 • duck102

  Oceniono 33 razy 31

  Skoro pierwszym obywatelem tego kraju zmierzającym bez wizy do USA był dziennikarz TVPis to nie był to Polak tylko wolak.

 • pablo_spear

  Oceniono 30 razy 28

  W dzisiejszych czasach Bareja bylby bezrobotny :( Dzbany z pisu przebijaja jego satyre!

 • justas32

  Oceniono 34 razy 28

  I państwowe pieniądze wydane na przelot. A emeryci i chorzy mogą biedować ...

 • remo29

  Oceniono 30 razy 26

  Hehe, zapłakany kuzyn, który przypadkiem przechodził, z tragarzami i biletem kupionym za pieniądze podatników. I ten cymbał Kurski myślał, że to się nie wyda...

 • mowiejakniema

  Oceniono 27 razy 25

  Gdyby redaktory z TVP pracowały dla Goebbelsa, Niemcy do dzisiaj by się nie zorientowali, że przegrali wojnę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX