Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 17 listopada wypada zakaz handlu?

Od marca 2018 roku obowiązuje ustawa, której celem jest ograniczenie liczby dni handlowych. W związku z tym klienci, którzy lubią zostawiać zakupy na ostatnie dni tygodnia, muszą sprawdzać czy w danym terminie nie obowiązuje zakaz handlu. Jakie zmiany czekają nas od przyszłego roku?
Zobacz wideo

Kiedy w listopadzie wypada niedziela bez zakazu handlu? Zgodnie z założeniami ustawy ograniczającej liczbę niedziel handlowych w 2019 roku zakupy w ostatni dzień tygodnia można zrobić tylko raz w miesiącu. 

Niedziele handlowe 2019. Czy 17 listopada sklepy będą otwarte?

Zgodnie z ustawa w najbliższą niedzielę 17 listopada nie zrobimy zakupów w dużych sklepach i centrach handlowych. Tego dnia mogą być otwarte tylko sklepy, których nie obowiązuje zakaz handlu. Są to: apteki, stacje benzynowe, cukiernie, kawiarnie, sklepy pełniące funkcję placówki pocztowej oraz sklepy prowadzone osobiście przez właściciela lub jego rodzinę. Kolejna niedziela handlowa wypada dopiero 24 listopada.

Kolejne zmiany w kalendarzu niedziel handlowych czekają nas już od 2020 roku

Kolejna zmiana terminów niedziel handlowych czeka nas już od stycznia 2020 roku. Od tego momentu niedziele bez zakazu handlu będą wypadały maksymalnie siedem razy w roku przed większymi świętami państwowymi lub kościelnymi. Jeśli jednak święto wypadnie w niedzielę, to nie zostanie w związku z tym przewidziana niedziela handlowa. W rzeczywistości więc niedziel handlowych może być mniej niż siedem w roku. Zgodnie z założeniami od 2020 roku niedziela handlowa może wypaść w następujących terminach: w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, niedzielę poprzedzającą Wielkanoc oraz ewentualnie w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Więcej o: