Duda o Święcie Niepodległości: Granicą jest interes Rzeczypospolitej. Ojczyzna ponad podziałami

- Jest ta granica politycznego sporu i tą granicą politycznego sporu jest interes Rzeczypospolitej - mówił w radiowej Jedynce prezydent Andrzej Duda. Dodał też, że jego wolą jest, by Święto Niepodległości było obchodzone wspólnie.

Prezydent Andrzej Duda w radiowej Jedynce rozmawiał głównie o Święcie Niepodległości. Podczas wizyty w rozgłośni złożył Polkom i Polakom życzenia z okazji 11 listopada.

Andrzej Duda podkreślił, że z walki o niepodległość, toczonej sto lat temu, płynie lekcja, że oprócz jej odzyskania, Polacy potrafili ją utrzymać. Zauważył, że było to możliwe dzięki jedności narodu i wspólnym działaniom ojców niepodległości.

Prezydent stwierdził przy tym, że nadal odrabiamy lekcję z walki o niepodległość. Dodał, że w następstwie zerwania jedności narodowej i tragicznych wydarzeń na polskiej scenie politycznej w latach 20. i 30., Polska znów zniknęła z mapy.

Trzeba o tym przypominać, że właśnie wtedy, kiedy nie było jedności to Polska była osłabiana przez ten brak jedności, że jej siła polegała na tym, że jej politycy stawali razem ponad wszelkimi podziałami w ważnych dla Polski sprawach. (...). Powinna być jedna Polska, jedna wspólna ojczyzna ponad wszelkimi podziałami. I apeluję zawsze do polskich polityków, żeby o tym pamiętali. Jest ta granica politycznego sporu i tą granicą politycznego sporu jest interes Rzeczypospolitej

- mówił Andrzej Duda.

Prezydent o potrzebie jedności. "Wtedy Polska umiała się oprzeć każdej nawale"

Prezydent dodał, że interes Rzeczpospolitej jest nadrzędny, a jego emanacją jest niepodległość. Podkreślił, że jego wolą jest, by dzisiejsze Święto Niepodległości, było obchodzone wspólnie.

Kiedy Polska była razem, kiedy politycy stawali razem, niezależnie od swoich przekonań, barw politycznych, stając za Polską, to ta Polska była wtedy najsilniejsza i ta Polska umiała się wtedy oprzeć każdej nawale i to jest niezwykle istotna lekcja, która z naszej historii płynie

- powiedział prezydent.

>>> Tak wyglądał Marsz Niepodległości w 2018 roku

Zobacz wideo

Święto Niepodległości 2019. Wydarzenia w stolicy

Poniedziałkowe obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikami sześciu ojców niepodległości.

W ramach obchodów Święta Niepodległości w całym kraju i wśród Polonii rozsianej po świecie trwają pikniki, koncerty, widowiska muzyczne, festiwale i parady. Świętowanie odzyskania niepodległości rozpoczęło się już w sobotę. Dziś w centralnych uroczystościach na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie wezmą udział przedstawiciele władz państwowych, z prezydentem Andrzejem Dudą na czele. Uroczystą zmianę wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza poprzedzi, punktualnie w południe, wspólne śpiewanie hymnu. O godz. 14 rusza natomiast Marsz Niepodległości.

Obchody Święta Niepodległości to również uliczny festiwal na Krakowskim Przedmieściu. Od godziny 14.00 będzie można podziwiać paradę zabytkowych pojazdów, tańce polskie na scenie przed siedzibą ministerstwa kultury czy pokaz mody z okresu międzywojennego. Na Krakowskim Przedmieściu będą też grupy rekonstrukcyjne, koncerty na żywo i wspólne tańczenie poloneza. O 17.00 festiwal odwiedzi prezydent i członkowie rządu. Paradę finałową, która zakończy festiwal, zaplanowano na 20.30.

Więcej o: