IMGW ostrzega przed opadami deszczu i śniegu. W Tatrach nawet zamieć

Do północy obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed intensywnymi opadami deszczu na południu i południowym wschodzie kraju. W Tatrach TOPR ogłosił pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.
Zobacz wideo

Ostrzeżenia przed opadami obejmują województwo małopolskie, południowe krańce województwa śląskiego, województwo świętokrzyskie z wyjątkiem dwóch zachodnich powiatów, a także zachodnią i południową część województwa podkarpackiego. Według prognoz, w rejonach tych może spaść od 30 do 45, a nawet 50 milimetrów deszczu

Z kolei ostrzeżenia przed deszczem i śniegiem dla powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego i żywieckiego obowiązują do 2.00. Może tam spaść do 8 centymetrów śniegu.

IMGW ostrzega też przed niebezpieczną, gęstą mgłą na zachodzie kraju, w której widzialność może spaść nawet do jedynie 100 metrów.

Pogoda. IMGW: Uwaga na mgły 

Przed nami chłodna noc. Najcieplej, do 5-6 stopni, będzie w centrum i na wschodzie kraju. Na południowym zachodzie i w górach temperatura może spaść poniżej zera.

Jutro temperatura maksymalna do 9 stopni, a deszcz może kropić tylko we wschodnich regionach Polski. 

W Tatrach pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

W ostatnich dniach, zwłaszcza w wyższych partiach gór, spadło trochę śniegu. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe informuje, że nie jest on dobrze związany z podłożem, a lawiny mogą schodzić przede wszystkim na stromych stokach. W takich miejscach ratownicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

TOPR zaleca, by przed wyjściem w góry sprawdzić prognozę pogody i zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN. Ratownicy przypominają, by przed wyjściem w góry odpowiednio się przygotować, co jest szczególnie ważne w zimie. Trasę należy dostosować do swoich umiejętności, doświadczenia i warunków w górach, a wycieczkę zaplanować tak, by zdążyć wrócić przed zmrokiem.

Dziś w Tatrach pada śnieg z deszczem, jutro powinny pojawić się rozpogodzenia. Na Kasprowym Wierchu synoptycy prognozują na jutro zamieć śnieżną. W Zakopanem w poniedziałek ma być 5 stopni, ale temperatura w wyższych częściach Tatr może spaść poniżej zera.

Więcej o: