Kobiety namówiły, księża odczytali. Rybnik po swojemu walczy ze... smogiem

"Każdy z nas jest odpowiedzialny za podjęcie działań, których celem jest poprawa jakości powietrza, jakim oddychamy my sami i nasze rodziny" - m.in. to zdanie usłyszeć można w niedzielę z rybnickich ambon. Księża z jednego z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce odczytują apel do mieszkańców dotyczący smogu.
Zobacz wideo

Inicjatywa wyszła od Rybnickiej Rady Kobiet i wsparta została przez prezydenta miasta Piotra Kuczerę. Jak pisze "Dziennik Zachodni", "kobiety apelują do mieszkańców, by zwrócili uwagę na jakość używanych paliw oraz na terminy wymiany kotłów w kontekście uchwały antysmogowej". Z kolei prezydent Kuczera podkreślił, że "dbanie o naszą planetę jest naszym chrześcijańskim obowiązkiem".

Z kościelnych ambon apelują o walkę ze smogiem 

Dlaczego apel odczytano akurat w kościołach? - Chcemy dotrzeć z informacją o treści uchwały antysmogowej i z apelem o wspólną troskę, o zbiorowe zdrowie do jak najszerszego grona mieszkańców i mieszkanek naszego miasta - mówi cytowana przez "Dziennika Zachodni", Monika Glosowitz, przewodnicząca Rybnickiej Rady Kobiet. Jak tłumaczy, jej organizacja zdecydowała się "szukać wsparcia również poza głównymi kanałami informacyjnymi". - "Jesteśmy przekonane, że gdyby proboszczowie rybnickich parafii, a za ich namową również rybniccy parafianie, włączyli się we wspólną walkę ze smogiem, jeszcze w tym sezonie grzewczym przestalibyśmy się bać oddychać" - podkreśla Glosowitz.

Podpisany przez Rybnicką Radę Kobiet oraz Prezydenta Miasta Rybnika list zachęca mieszkańców Rybnika do włączenia się w walkę ze smogiem. "Jako mieszkańcy naszego miasta nie możemy udawać, że problem smogu nas nie dotyczy, tym bardziej że we wszelkich rankingach Rybnik zajmuje niechlubne miejsce w czołówce miast z najgorszą jakością powietrza" - piszą autorzy. Jak podkreślają, w wyniku smogu umiera 10 razy więcej osób niż w wyniku wypadków samochodowych, dlatego każdy powinien podjąć działania mające na celu poprawienie jakości powietrza. - "Wzywa nas do tego nie tylko papież Franciszek w encyklice 'Laudato Si', ale przede wszystkim zdrowy rozsądek i Dekalog zawierający między innymi przykazanie 'NIE ZABIJAJ'" - piszą. Autorzy listu zachęcają do wymiany starych kotłów węglowych oraz zwrócenie uwagi na jakość używanego opału.

Treść całego listu dostępna jest na stronie "Dziennika Zachodniego".

Więcej o: