Kobiety namówiły, księża odczytali. Rybnik po swojemu walczy ze... smogiem

"Każdy z nas jest odpowiedzialny za podjęcie działań, których celem jest poprawa jakości powietrza, jakim oddychamy my sami i nasze rodziny" - m.in. to zdanie usłyszeć można w niedzielę z rybnickich ambon. Księża z jednego z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce odczytują apel do mieszkańców dotyczący smogu.
Zobacz wideo

Inicjatywa wyszła od Rybnickiej Rady Kobiet i wsparta została przez prezydenta miasta Piotra Kuczerę. Jak pisze "Dziennik Zachodni", "kobiety apelują do mieszkańców, by zwrócili uwagę na jakość używanych paliw oraz na terminy wymiany kotłów w kontekście uchwały antysmogowej". Z kolei prezydent Kuczera podkreślił, że "dbanie o naszą planetę jest naszym chrześcijańskim obowiązkiem".

Z kościelnych ambon apelują o walkę ze smogiem 

Dlaczego apel odczytano akurat w kościołach? - Chcemy dotrzeć z informacją o treści uchwały antysmogowej i z apelem o wspólną troskę, o zbiorowe zdrowie do jak najszerszego grona mieszkańców i mieszkanek naszego miasta - mówi cytowana przez "Dziennika Zachodni", Monika Glosowitz, przewodnicząca Rybnickiej Rady Kobiet. Jak tłumaczy, jej organizacja zdecydowała się "szukać wsparcia również poza głównymi kanałami informacyjnymi". - "Jesteśmy przekonane, że gdyby proboszczowie rybnickich parafii, a za ich namową również rybniccy parafianie, włączyli się we wspólną walkę ze smogiem, jeszcze w tym sezonie grzewczym przestalibyśmy się bać oddychać" - podkreśla Glosowitz.

Podpisany przez Rybnicką Radę Kobiet oraz Prezydenta Miasta Rybnika list zachęca mieszkańców Rybnika do włączenia się w walkę ze smogiem. "Jako mieszkańcy naszego miasta nie możemy udawać, że problem smogu nas nie dotyczy, tym bardziej że we wszelkich rankingach Rybnik zajmuje niechlubne miejsce w czołówce miast z najgorszą jakością powietrza" - piszą autorzy. Jak podkreślają, w wyniku smogu umiera 10 razy więcej osób niż w wyniku wypadków samochodowych, dlatego każdy powinien podjąć działania mające na celu poprawienie jakości powietrza. - "Wzywa nas do tego nie tylko papież Franciszek w encyklice 'Laudato Si', ale przede wszystkim zdrowy rozsądek i Dekalog zawierający między innymi przykazanie 'NIE ZABIJAJ'" - piszą. Autorzy listu zachęcają do wymiany starych kotłów węglowych oraz zwrócenie uwagi na jakość używanego opału.

Treść całego listu dostępna jest na stronie "Dziennika Zachodniego".

Więcej o:
Komentarze (43)
Księża w kościołach w Rybniku czytają list o smogu. "Nie możemy udawać, że problem nas nie dotyczy"
Zaloguj się
 • antypiss

  Oceniono 25 razy 17

  Walka ze smogiem po polsku. Jak ksiądz nie pokropi komina i wyngla to problem nie zniknie.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 16 razy 12

  O to właśnie chodzi.
  Sojusz państwa z kruchtą.
  Taka Wolska!

 • krynolinka

  Oceniono 21 razy 11

  Wystawią teraz koloratki we wszystkich kościołach specjalną tacę. Zbiórka na rzecz naprawy klimatu..Rynny się już opatrzyły, dachy też.

 • kondziu70

  Oceniono 15 razy 11

  Może zacząć od segregacji śmieci ale nie w stylu z dziada pradziada "da się spalić -nie da się spalić"???....i przestać kupować węgiel od ruskich i polskich kopalni???

 • jxl82

  Oceniono 19 razy 11

  "Nie możemy udawać, że problem nas nie dotyczy". Chyba chodziło im o pedofilię w szeregach KK.

 • phugoid

  Oceniono 18 razy 8

  dbanie o planete to chrzescijanski obowiazek? a to bardzo ciekawe... a jak to sie ma do „czyncie sobie ziemie poddana”? schizofrenie ewidentnie macie ale mnie to nie dziwi

 • almagus

  Oceniono 14 razy 8

  Może stosy zamiast pieców i paliw bezdymnych?
  Pośrednictwo kosztuje, TR-wam już przeszkolił kasjerów.
  Co zrobił A. Duda i prezes w tym temacie ich kampanii oraz niejaka B. Kempa z B. Szyszło, Z>Z.

  Takie proste bardziej ostre.

  Jeden prezes, jeden Bóg.
  Ale za to ma sześć nóg.
  Zupa jednoskładnikowa.
  Święcona woda z kościoła.

  Drugie danie sama skrobia.
  Chyba, że coś doda orgia.
  Bogobojny nawiedź śmietnik.
  To stół pański daje schmektnik.

  Dzieci są obłaskawiania.
  Pana mają do chwytania.
  Prawo jedno, stosów wiele.
  Możesz przeżyć przy kościele.

  2019-11-09 almagus

 • marek.zak1

  Oceniono 12 razy 6

  Wejście smoka

  Zanim zima tu zawita,
  smoka zapach zna Lechita,
  smród potworny, czad i siarka,
  to potwora znana marka.

  Smok zabójcze ma zamiary
  już się dusi młody, stary,
  dym opada niemal czarny,
  gdy w nim żyjesz, los twój marny,

  Smok Polaków ciągle truje,
  wkrótce wszystkich zamorduje
  i wypełni plan straszliwy,
  nikt już stąd nie ujdzie żywy.

  Smoka jednak ciągle nie ma
  bo to wszystko, to jest ściema,
  a te dymy, co wdychamy,
  wytwarzamy przecież sami.

 • almagus

  Oceniono 16 razy 6

  Co oni wiedzą o spalaniu, ale straszą piekłem! Kasa, kasa i rozpusta.

  Kadzą i wiernych sadzą.

  On się zna, on się uczy, bieda jemu nie dokuczy.

  Może być gorzej w rządzie.
  Ministrem katecheta.
  Bożą opatrzność posiądzie.
  A z Bogiem to zaleta.

  Bo inaczej prawnika.
  Bez tabliczki mnożenia.
  Uczciwość za przeciwnika.
  Jedynie do dzielenia.

  Najlepsi z dodawania.
  Przy wszystkim stoi plus.
  Nachapać się nie zabrania.
  Masz więcej, a mi-nus.

  Zakładnicy ich władzy.
  Jak lemingi przelotu.
  Z płucami pełnymi sadzy.
  Zwolennicy bełkotu.

  Mohery pewni w wyborze.
  Lemingi pogardliwie.
  Wspomaga słowo boże.
  I po bożemu chciwie.

  2019-11-07 almagus

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX