Kielce: co najmniej 180 aut i ciągników z podbitymi na lewo dowodami. Nawet nie były u diagnosty

Czterech diagnostów podejrzanych o przyjmowanie łapówek w zamian za poświadczanie nieprawdy w dowodach rejestracyjnych co najmniej 180 pojazdów. Samochody, które pozytywnie przechodziły badania, nawet nie były na stacji kontroli pojazdów. Zatrzymano również 48-letniego pośrednika byłego diagnostę, który organizował nielegalny proceder.
Zobacz wideo

Od pewnego czasu policjanci z Kielc zajmujący się zwalczaniem korupcji mieli podejrzenia, że w dwóch stacjach diagnostycznych w powiecie jędrzejowskim, pracujący tam diagności potwierdzają sprawność pojazdów w dowodach rejestracyjnych nie przeprowadzając żadnych badań tych aut.

Zebrane dowody potwierdził wstępne przypuszczenia. Funkcjonariusze zatrzymali czterech diagnostów w wieku od 34 do 44 lat, którzy w zamian za łapówkę poświadczali nieprawdę w dowodach rejestracyjnych co najmniej 180 aut. Pojazdy, które badali diagności nawet nie wjeżdżały do stacji kontroli. Na ich biurka trafiały jedynie dowody rejestracyjne, które były podbijane na kolejny rok i potwierdzały sprawność techniczną pojazdu.

W ręce policjantów trafił też 48-letni mężczyzna, który miał dostarczać dowody rejestracyjne od osób, które były zainteresowane fikcyjnym przeglądem. Za taką usługę pobierał dodatkową opłatę.

Co najmniej 180 aut i ciągników z podbitymi na lewo dowodami

Wstępnie szacuje się, że w wyniku tego procederu do ruchu drogowego dopuszczonych zostało co najmniej 180 samochodów osobowych i ciągników rolniczych o niepewnym stanie technicznym.

Wszyscy zatrzymani mężczyźni usłyszeli już zarzuty przyjmowania łapówek oraz poświadczania nieprawdy w dokumentach. W trakcie przeszukania ich mieszkań oraz stacji diagnostycznych, policjanci znaleźli pieniądze, pieczątki oraz kilkadziesiąt dowodów rejestracyjnych, które prawdopodobnie czekały na podbicie. Za tego rodzaju przestępstwa może im grozić kara nawet do 10 lat więzienia. Wobec mężczyzn prokurator zastosował dozory oraz poręczenia majątkowe od 2,5 do 10 tysięcy złotych, a także tymczasowy zakaz wykonywania zawodu.

Sprawa jest rozwojowa i przewidywane są dalsze zatrzymania. Policjanci apelują do osób, które w podobny nielegalny sposób załatwili sobie przegląd pojazdu, aby zgłaszały się do policjantów lub prokuratury. Taka osoba może uniknąć kary, jeżeli przyzna się do wręczenia łapówki i wyjaśni wszelkie istotne okoliczności sprawy. Ale trzeba to zrobić zanim ustalą to policjanci. 

Więcej o:
Komentarze (144)
Kielce: co najmniej 180 aut i ciągników z podbitymi na lewo dowodami. Nawet nie były u diagnosty
Zaloguj się
 • zielona-galazka

  Oceniono 53 razy 37

  Ach te Świętokrzyskie, kraina uczciwych katolików, wyborcow PiSu

 • flat_hu

  Oceniono 34 razy 28

  Przecież to jest normalka w Polsce. Jak te graty które jeżdżą po naszych drogach przechodzą przeglądy???

  Ktoś sprawdza spaliny?
  Stań nadwozia (czy nie ma dziur na wylot)?

 • net_friend

  Oceniono 23 razy 19

  Klepanie złomu, legalizacja i wysyłanie go na sprzedaż to potężna branża w Polsce. Skala jest tak duża, że nie da się tego nie widzieć. Wystarczy popatrzeć co jeździ po naszych drogach.

 • cezar85

  Oceniono 27 razy 19

  ale na marsz narodowców i patriotów tych głęboko wierzących wypuszczą?

 • wkoz1

  Oceniono 27 razy 17

  niemozliwe, wolacy nie oszukuja.. a zwlaszcza w kieleckim gdzie co 2gi to ksiundz albo biskup

 • wrobelek_elemel

  Oceniono 21 razy 17

  Też mi odkrycie. Często się słyszy o takich diagnostach-telepatach.

 • zigzaur

  Oceniono 23 razy 15

  O badaniach okresowych świadczy nie tylko pieczątka w dowodzie rejestracyjnym ale i wpis w CEPiK. Każda stacja kontroli pojazdów ma swój login a do tego każdy diagnosta ma imienny. Oprócz tego od paru lat obowiązuje filmowanie przeglądu.

  Jednakże w Polsce pisze się tylko sprawny/niesprawny. Zaś w Niemczech sporządza się szczegółowy protokół z uwagami typu "początki korozji progów" czy "klocki hamulcowe na granicy zużycia". Właściciel otrzymuje egzemplarz protokołu, który przekazuje przy okazji sprzedaży samochodu. Analizę spalin przeprowadza się odrębnie.

 • freud1

  Oceniono 17 razy 13

  Azja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX