NBP pomoże rządowi sfinansować 500 plus i 13. emeryturę. Przekaże do budżetu nawet kilka miliardów zł

Narodowy Bank Polski zamierza wspomóc polski rząd dodatkowymi miliardami złotych, które mają znaleźć się w przyszłorocznym budżecie. To "dofinansowanie" pomoże zrealizować wydatki na świadczenia rodzina 500 plus czy 13. emeryturę.
Zobacz wideo

Jak podaje "Business Insider" Rada Polityki Pieniężnej zmieniła zasady dotyczące zawiązywania rezerwy na ryzyko kursowe. W związku z tym różnice kursowe, które są najbardziej zmiennym czynnikiem, mają zostać "wyłączone" z wyniku finansowego banku.

Rezultatem zmiany tej zasady będzie zasilenie budżetu państwa przez Narodowy Bank Polski, które może wynieść nawet kilka miliardów złotych. Prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że dokładna kwota wpłaty do budżetu ma zostać podana po pierwszym kwartale 2020 roku, czyli po zakończeniu zewnętrznego audytu.

NBP może przekazać nawet kilka miliardów złotych do budżetu. Zamiast wzmacniać kapitał banku "finansuje się ekscesy rządu"

- Oficjalnie bank robi to po to, aby spłaszczyć wynik finansowy w średnim okresie, aby nie było górek i dołków. De facto dzięki tej zmianie bank centralny nigdy nie będzie mieć strat. To bardzo korzystne rozwiązanie dla rządu i budżetu - powiedział portalowi ekonomista Polskiej Rady Biznesu Janusz Jankowiak.

Zmiana ta będzie miała wpływ na przyszłoroczny, ale też następne projekty budżetowe. Według ekonomisty PRB za tą zmianą powinny iść także regulacje dotyczące podziału tak, by lwia część zysku nie trafiała tylko do budżetu państwa, ale była też przeznaczona na rozwój Narodowego Banku Polskiego. - Zysk powinien wzmacniać kapitał banku, a nie finansować ekscesy rządu - dodał Janusz Jankowiak.

Więcej o:
Komentarze (5)
NBP pomoże rządowi sfinansować 500 plus i 13. emeryturę. Przekaże do budżetu nawet kilka mld zł
Zaloguj się
 • bosman64

  Oceniono 2 razy 2

  No PIStrole nawet wasz srebrny developer bredził właśnie w TV o "zwolnieniu gospodarczym" oj będzie się działo.... Nie wróży to nic ciekawego. Mlaskacz chyba połapał się że realia go doganiają.

 • bosman64

  Oceniono 2 razy 2

  No to się drodzy rodacy łapcie za portfele i wymieniajcie co się da na dewizy tak jak w latach 80tych ubiegłego wieku. Idzie inflacja i niepochamowany dodruk pieniędzy jak wtedy aż wszystko pier..... Historia lubi się powtarzać.

 • bazpol4

  Oceniono 2 razy 2

  No to zaczną drukować pusty pieniądz.

 • dobrylos

  Oceniono 1 raz 1

  Jutro likwiduje konto Bankowe w NBP.

 • bigark

  0

  Dochody banków powinny być publiczne, a nie do prywatnej dyspozycji Glapy i jego asystentek. Żeby to zalegalizować, podrzucą kilka miliardów szczodremu PiS?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX