Szef MSWiA wydalił z Polski szwedzkiego neonazistę. ABW uznała go za zagrożenie dla bezpieczeństwa

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podzieliło obawy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dotyczące obecności Antona T. w Polsce. Według opinii ekspertów ABW członek ruchu neonazistowskiego stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa.
Zobacz wideo

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że wydano decyzję o natychmiastowym wydaleniu z Polski obywatela Szwecji Antona T. - 31 października 2019 r. minister spraw wewnętrznych i administracji podjął decyzję o jego natychmiastowym wydaleniu z Polski. Szef resortu spraw wewnętrznych podzielił obawy ABW co do obecności Szweda w Polsce uznając, że stwarza on poważne, rzeczywiste i aktualne zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego - czytamy w komunikacie, które pojawiło się na Twitterze rzecznika.

Szef MSWiA wydał decyzję o wydaleniu z Polski szwedzkiego neonazisty

Pochodzący ze Szwecji Anton T. jest członkiem neonazistowskiego Nordyckiego Ruchu Oporu. Grupa ta stawia sobie na cel stworzenie północnoeuropejskiej republiki socjalizmu narodowego, a oddziały NRO funkcjonują już w Szwecji, Finlandii, Norwegii i Danii. Mężczyzna został już w przeszłości skazany przez sąd w Szwecji na 1,5 roku pozbawienia wolności za współudział w zamachach z użyciem ładunków wybuchowych. Anton T. jest współodpowiedzialny za m.in. zamach na ośrodek azylowy w Goeteborgu.

Anton T. przyjechał do Polski na szkolenie paramilitarne. Podczas szkolenia miał nauczyć się używania takiej samej broni, jaka użyta została w zamachach w Christchurch w Nowej Zelandii. Napastnik, Brenton Tarrant, został oskarżony o zamordowanie 51 osób.

- Decyzja szefa MSWiA to przykład skutecznej profilaktyki zagrożeń terrorystycznych. (...) ABW począwszy od 2016 roku doprowadziła do wydalenia z Polski łącznie 14 osób. Dodatkowo Agencja umieściła w tym okresie 26 osób w wykazie osób, których obecność w Polsce jest niepożądana - napisał w komunikacie rzecznik prasowy koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Więcej o: