Szef MSWiA wydalił z Polski szwedzkiego neonazistę. ABW uznała go za zagrożenie dla bezpieczeństwa

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podzieliło obawy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dotyczące obecności Antona T. w Polsce. Według opinii ekspertów ABW członek ruchu neonazistowskiego stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa.
Zobacz wideo

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że wydano decyzję o natychmiastowym wydaleniu z Polski obywatela Szwecji Antona T. - 31 października 2019 r. minister spraw wewnętrznych i administracji podjął decyzję o jego natychmiastowym wydaleniu z Polski. Szef resortu spraw wewnętrznych podzielił obawy ABW co do obecności Szweda w Polsce uznając, że stwarza on poważne, rzeczywiste i aktualne zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego - czytamy w komunikacie, które pojawiło się na Twitterze rzecznika.

Szef MSWiA wydał decyzję o wydaleniu z Polski szwedzkiego neonazisty

Pochodzący ze Szwecji Anton T. jest członkiem neonazistowskiego Nordyckiego Ruchu Oporu. Grupa ta stawia sobie na cel stworzenie północnoeuropejskiej republiki socjalizmu narodowego, a oddziały NRO funkcjonują już w Szwecji, Finlandii, Norwegii i Danii. Mężczyzna został już w przeszłości skazany przez sąd w Szwecji na 1,5 roku pozbawienia wolności za współudział w zamachach z użyciem ładunków wybuchowych. Anton T. jest współodpowiedzialny za m.in. zamach na ośrodek azylowy w Goeteborgu.

Anton T. przyjechał do Polski na szkolenie paramilitarne. Podczas szkolenia miał nauczyć się używania takiej samej broni, jaka użyta została w zamachach w Christchurch w Nowej Zelandii. Napastnik, Brenton Tarrant, został oskarżony o zamordowanie 51 osób.

- Decyzja szefa MSWiA to przykład skutecznej profilaktyki zagrożeń terrorystycznych. (...) ABW począwszy od 2016 roku doprowadziła do wydalenia z Polski łącznie 14 osób. Dodatkowo Agencja umieściła w tym okresie 26 osób w wykazie osób, których obecność w Polsce jest niepożądana - napisał w komunikacie rzecznik prasowy koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Więcej o:
Komentarze (97)
Szef MSWiA wydalił z Polski szwedzkiego neonazistę. ABW uznała go za zagrożenie dla bezpieczeństwa
Zaloguj się
 • kajaanna

  Oceniono 24 razy 20

  <Anton T. przyjechał do Polski na szkolenie paramilitarne. Podczas szkolenia miał nauczyć się używania takiej samej broni, jaka użyta została w zamachach w Christchurch>
  I ani słowa o tym, czy zainteresowano się tym szkoleniem - kto je organizuje, kto prowadzi, kto jest instruktorem i skąd mają broń.

 • antropoid

  Oceniono 26 razy 16

  Wydalił gościa, który przecież do nich przyjechał???...
  PiSsiory już się nie lubią z brunatnymi?
  A no tak - oni już mają w sejmie swoich 11 (p)osłów.

 • polakadam

  Oceniono 23 razy 11

  Przyjechał pewnie na 11 listopada. Winnicki co roku zaprasza faszystów z Europy na nasze świeto. A później neofaszyści z Forza Nuova maszerują obok chłopaków którzy niosą znak Polski Walczącej, symbol walki z faszystami.

 • andrzej.wald

  Oceniono 18 razy 10

  A co z naszymi krajowymi neonazistami? Dlaczego u nas ONR wciąż działa legalnie?

 • 1moja

  Oceniono 23 razy 9

  PiSbolszewicy maja wlasnego domowego Adolfa, maja wlasnych bandytow-nazistow z ONR, Wszechpolaczkow i dresow wykletych i nie potrzebna mu jest obca konkurencja faszystowska.
  PS. PiSbolszewicy jezdza tylko wspolnie na wycieczki do Pakistanu z faszystami niemieckimi z AfD.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • tumaxer

  Oceniono 8 razy 8

  Bo W Polsce mogą być tylko Polscy neonaziści! To szkolenie miało być tylko dla nich. Poska dla Polaków!

 • motyw4

  Oceniono 9 razy 7

  ech... dziki to kraj, w którym władza prawdziwych patriotów prześladuje :(

 • ochujek

  Oceniono 6 razy 6

  Tak przed listopadowym marszem aktywistę wydalili? Pewnie zagłosował i już niepotrzebny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX