Kraków. Radni podjęli decyzję w sprawie usunięcia abp. Marka Jędraszewskiego z miejskiej kapituły

Rada Miasta Krakowa podjęła decyzję dot. projektu Dominika Jaśkowca w sprawie usunięcia metropolity krakowskiego ze składu komisji nagrody Cracoviae Merenti. Duchowny został obroniony głosami radnych z Prawa i Sprawiedliwości oraz klubu prezydenta Jacka Majchrowskiego.
Zobacz wideo

Jak podaje portal wiara.pl, arcybiskup Marek Jędraszewski pozostanie w kapitule nagrody Cracoviae Merenti. Wyróżnienie to nadawane jest instytucjom i osobom szczególnie zasłużonym dla Krakowa.

Radni z Krakowa przeciwni usunięciu abp. Marka Jędraszewskiego z miejskiej kapituły

Za odrzuceniem projektu zagłosowało 24 radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz klubu prezydenta Jacka Majchrowskiego. Za przyjęciem wniosku było 16 osób (część radnych Koalicji Obywatelskiej i komitetu "Kraków dla mieszkańców"). Jeden radny wstrzymał się od głosu.

- To odznaczenie utworzone w 1992 r. traktowane jest jako jedno z najważniejszych odznaczeń samorządowych w Polsce. Przyznawane jest za szczególne zasługi dla Krakowa, więc musi być nadawane przez osoby, które mają nieposzlakowaną opinię, nie wzbudzają kontrowersji swoimi wypowiedziami oraz swoją działalnością publiczną. Arcybiskup Jędraszewski do takich osób nie należy - argumentował swój projekt Dominik Jaśkowiec.

Odrzucenie wniosku Jaśkowiec przyjął jako zgodę radnych na słowa, które w ostatnim czasie wypowiadał arcybiskup. - To, że radni odrzucili propozycję, przyjmuję ze smutkiem, ponieważ to oznacza, że RMK niejako zgodziła się ze słowami, które padają z ust arcybiskupa i z działaniami, jakie podejmuje, a one szkodzą miastu, mieszkańcom oraz powodują, że krakowianie są ze sobą skłóceni i jest zasiane ziarno nienawiści pod płaszczykiem szczytnych idei - podsumował autor projektu. Wiceprzewodniczący rady z PiS Michał Drewnicki powiedział z kolei, że wniosek przewodniczącego był "kompromitujący" oraz że nie można krytykować Marka Jędraszewskiego za jego poglądy.

Więcej o: