Kraków. Radni podjęli decyzję w sprawie usunięcia abp. Marka Jędraszewskiego z miejskiej kapituły

Rada Miasta Krakowa podjęła decyzję dot. projektu Dominika Jaśkowca w sprawie usunięcia metropolity krakowskiego ze składu komisji nagrody Cracoviae Merenti. Duchowny został obroniony głosami radnych z Prawa i Sprawiedliwości oraz klubu prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Jak podaje portal wiara.pl, arcybiskup Marek Jędraszewski pozostanie w kapitule nagrody Cracoviae Merenti. Wyróżnienie to nadawane jest instytucjom i osobom szczególnie zasłużonym dla Krakowa.

Radni z Krakowa przeciwni usunięciu abp. Marka Jędraszewskiego z miejskiej kapituły

Za odrzuceniem projektu zagłosowało 24 radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz klubu prezydenta Jacka Majchrowskiego. Za przyjęciem wniosku było 16 osób (część radnych Koalicji Obywatelskiej i komitetu "Kraków dla mieszkańców"). Jeden radny wstrzymał się od głosu.

- To odznaczenie utworzone w 1992 r. traktowane jest jako jedno z najważniejszych odznaczeń samorządowych w Polsce. Przyznawane jest za szczególne zasługi dla Krakowa, więc musi być nadawane przez osoby, które mają nieposzlakowaną opinię, nie wzbudzają kontrowersji swoimi wypowiedziami oraz swoją działalnością publiczną. Arcybiskup Jędraszewski do takich osób nie należy - argumentował swój projekt Dominik Jaśkowiec.

Odrzucenie wniosku Jaśkowiec przyjął jako zgodę radnych na słowa, które w ostatnim czasie wypowiadał arcybiskup. - To, że radni odrzucili propozycję, przyjmuję ze smutkiem, ponieważ to oznacza, że RMK niejako zgodziła się ze słowami, które padają z ust arcybiskupa i z działaniami, jakie podejmuje, a one szkodzą miastu, mieszkańcom oraz powodują, że krakowianie są ze sobą skłóceni i jest zasiane ziarno nienawiści pod płaszczykiem szczytnych idei - podsumował autor projektu. Wiceprzewodniczący rady z PiS Michał Drewnicki powiedział z kolei, że wniosek przewodniczącego był "kompromitujący" oraz że nie można krytykować Marka Jędraszewskiego za jego poglądy.

Więcej o:
Komentarze (424)
Kraków. Radni podjęli decyzję w sprawie usunięcia abp. Marka Jędraszewskiego z miejskiej kapituły
Zaloguj się
 • obeznany

  Oceniono 118 razy 108

  Szczucie na dyskryminowane mniejszości, jak robi to ten Jędraszewski wobec środowiska to cecha wyróżniająca ludzi wyjątkowo małych i podłych.

 • maguniaklikunia

  Oceniono 88 razy 84

  Teraz ta nagroda sięgnęła bruku. Ewentualni nagradzani powinni w wyrazie sprzeciwu nie przyjmować takiej nagrody. Wiem, że to jest niewykonalne ale to pokazuje kto dziś rządzi w kraju i w naszych miastach. Biskup z komisarzem jak w piosence. Kraków ma Wawel a na Wawelu pana Lecha, ma pana Dziwisza to niech ma też Jędraszewskiego. Brawo krakusy, wracacie do średniowiecza.

 • tomasz_5_2010

  Oceniono 72 razy 64

  Tchórze!

 • Anna Skowron

  Oceniono 72 razy 62

  Suuuper!!!!!!!!!!
  psy szczekają, a karawana jedzie dalej. następny popis PiS i klerykalskiej sekty. WSTYD mi.,że jestem z. KRAKOWA. CIĘŻKI WSTYD, już od dawna. Masakra , ale kiedyś za TO zapłacimy i Ti z nawiązką. Jaki głupi ten naród.

 • dobrylos

  Oceniono 52 razy 48

  Szczególne zasługi dla Krakowa...czyli przejęcie przez pazerny Kościół Katolicki Rynku Krakowskiego i wielu pobocznych obiektów aby wynajmować je bogatym inwestorom.

 • glencok

  Oceniono 39 razy 39

  Czyli jakby ktoś nazwał Michała Drewnickigo publicznie pisowską zarazą którą np. należy wytrzebić z Polski, to MIchał by stwierdził że jest OK, bo to są tylko jego poglądy i nie można tego krytykować?

 • aa1000

  Oceniono 33 razy 31

  "Wiceprzewodniczący rady z PiS Michał Drewnicki powiedział z kolei, że wniosek przewodniczącego był "kompromitujący" oraz że nie można krytykować Marka Jędraszewskiego za jego poglądy."

  To nie są poglądy, to jest przesłanie wygłoszone w bożnicy do wiernych, a nie dykteryjka powiedziana przy grze w warcaby z wikarym na przykład.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX