28-letni Michał Woś z Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry ma zostać ministrem. Prawdopodobnie sportu

Rozmowy o nowym rządzie Mateusza Morawieckiego są na ukończeniu. Niewykluczone, że jego skład poznamy jeszcze w tym tygodniu. Choć wciąż nie wiadomo, kto będzie szefował poszczególnym resortom, mówi się, że z całą pewnością jednym z ministerstw pokieruje 28-letni Michał Woś z Solidarnej Polski.

Michał Woś jest członkiem Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Do tej pory partia ta kierowała jednym ministerstwem - sprawiedliwości. W wyniku październikowych wyborów wprowadziła do Sejmu 17 posłów, w związku z czym ma przypaść jej jeszcze jeden resort. Który? Tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że za jego sterem stanie 28-letni Michał Woś - pisze "Rzeczpospolita".

Michał Woś nowym ministrem. Niewykluczone, że będzie kierował ministerstwem sportu

Podczas październikowych rozmów o tworzeniu nowego rządu Solidarna Polska miała dostać do wyboru jedno z trzech ministerstw: cyfryzacji, energii lub infrastruktury. Mówiło się także, że w udziale może jej przypaść resort sportu i turystyki. Bez względu na to, o jakim ministerstwie była mowa, jako kandydata na jego szefa wskazywano właśnie Michała Wosia. Czy jest to prawda? Michał Woś odmówił komentarza na ten temat, a wicerzecznik PiS Radosław Fogiel szybko uciął spekulacje. - Wszystko zdradzi pan premier, ogłaszając skład rządu - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą"Fogiel.

Z doniesień "Super Expressu" wynika, że Michał Woś może stanąć na czele ministerstwa sportu, które zostanie "okrojone" z turystyki.

- Michał Woś byłby świetnym ministrem, a sport jest dość wdzięcznym tematem - miał powiedzieć dziennikarzom ważny polityk prawicy. Minister sportu w nowym rządzie z pewnością się zmieni, ponieważ Witold Bańka obejmie funkcję szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

>>> Łapiński: Dziś Gowin i Ziobro mają mocniejsze karty niż w 2015 roku

Zobacz wideo

Szybka kariera Michała Wosia. OKO.press: "Król Midas z ministerstwa"

28-letni Michał Woś, który z wykształcenia jest prawnikiem, robi karierę polityczną w zawrotnym tempie. W 2014 roku został radnym Rady Miasta Raciborza, ale zrzekł się mandatu, gdy powołano go na sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Następnie został pełnomocnikiem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W październiku 2018 został wybrany na radnego sejmiku śląskiego. Kilka miesięcy później, w 2019 roku, został ministrem ds. pomocy humanitarnej, zastępując na tym stanowisku Beatę Kempę, która została europarlamentarzystką. W wyniku październikowych wyborów został posłem. 

Politycy Solidarnej Polski wskazują, że Woś jest inteligentny, wykształcony i w każdych wyborach osiąga świetny wynik dzięki "ciężkiej harówce". Inaczej widzą to politycy opozycji.

- Zbigniew Ziobro płaci za wierność. Wyciąga młode osoby i wynosi szybko na wysokie stanowiska, bo wie, że wszystko mu zawdzięczają i zawsze staną po jego stronie - powiedział "Rzeczpospolitej" Borys Budka z Platformy Obywatelskiej.

Portal OKO.press wskazuje z kolei, że dobre wyniki Wosia w wyborach w Raciborzu mogą mieć związek z tym, że jako pracownik ministerstwa sprawiedliwości dbał o to, aby do jego rodzinnego regionu płynęły miliony. Miał taką możliwość, bo nadzorował m.in. Fundusz Sprawiedliwości. Funkcjonowanie tego funduszu kontrolowała Najwyższa Izba Kontroli. 

"Izba oceniła jako działanie 'niecelowe i niegospodarne' udzielenie 33 mln 272 tys. zł dotacji. To 86 proc. kwoty skontrolowanych wydatków. Kontrolerzy krytykują także zasadność przyznawania milionów złotych na projekty, które nie mają żadnego związku z celami Funduszu" - czytamy w lipcowym tekście OKO.press. 

Więcej o: