Naczelnikiem delegatury IPN został wieloletni szef ONR. Czcił pamięć antysemity, bronił rzymskiego salutu

Tomasz Greniuch, który przez wiele lat był szefem Obozu Narodowo-Radykalnego na Opolszczyźnie, został nominowany na naczelnika delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. Wzbudziło to niezadowolenie wielu pracowników IPN.
Zobacz wideo

Przeciwni nominacji Tomasza Greniucha są pracownicy IPN, którzy uważają, że stanowisko naczelnika delegatury nie powinno być zajmowane przez tak mocno zaangażowaną ideowo osobę. - Dr Tomasz Greniuch jest radykałem, założycielem i wieloletnim szefem Obozu Narodowo-Radykalnego na Opolszczyźnie. To budzi nasze oburzenie. Poza tym pracuje w IPN od zaledwie roku - powiedział jeden z rozmówców Onetu.

Z ONR związany jest od 20 lat. Był jednym z założycieli Obozu Narodowo-Radykalnego Opolszczyzna, a także jednym z pomysłodawców pierwszego warszawskiegoMarszu Niepodległości w 2006 roku. Był organizatorem manifestacji, która miała uczcić pamięć Adama Doboszyńskiego, organizatora antysemickiego ataku na żydowskie sklepy i próby podpalenia synagogi w 1935 roku. Greniuch jest też autorem książki "Droga nacjonalisty". 

"Nominacja Greniucha to nadanie polityczne"

Jako szef ONR na Opolszczyźnie bagatelizował zachowanie kilku członków grupy, którzy heilowali podczas obchodów rocznicowych III powstania śląskiego na Górze św. Anny. Zostali oni skazani prawomocnym wyrokiem sądu. Greniuch przyznał później, że ich zachowanie było błędem i dodał, że charakterystyczne unoszenie prawej dłoni to rzymski salut, który po II wojnie światowej źle się kojarzy z nazistowskim gestem. Zapewnił, że ONR z niego zrezygnuje.

Pracownicy IPN uważają, że jego nominacja to "nadanie polityczne", a Greniuch nie nadaje się na to stanowisko, ponieważ nie ma "urzędniczego doświadczenia, a i jego kompetencje naukowe są wątpliwe". Po oficjalnym ogłoszeniu nominacji sam zainteresowany powiedział Onetowi tylko, że "jego poglądy nie mają nic wspólnego z jego pracą naukową".

Jak przypomina Onet, Greniuch w styczniu 2018 roku został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Brązowym Krzyżem Zasługi.

Więcej o: